چه عواملی قیمت تخم مرغ را بالا برد؟

نبی پور، رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار تهران با بیان اینکه قیمت واقعی هر کیلوگرم تخم مرغ ۱۸هزار تومان است، گفت: کاهش جوجه ریزی و حذف گله های تخمگذار موجب شده قیمت تخم مرغ در بازار افزایش یابد.

بورسان: همه ساله با نزدیک شدن به فصل تابستان و گرم شدن هوا قیمت تخم‌مرغ روند نزولی پیدا می‌کند چرا که تخم‌مرغ محصولی فسادپذیر است و لذا قابلیت نگهداری بالایی ندارد. با این وجود از ابتدای امسال بارها قیمت تخم‌مرغ با نوسان روبه رو شده است و طی روزها اخیر نیز به طور چشمگیری بالا رفته است. این در شرایطی است که تولیدکنندگان تا ماه‌ها محصول خود را زیر قیمت مصوب عرضه می‌کردند و حمایتی از سوی دولت ار آن صورت نگرفت.

ناصر نبی پور، رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران گفت: این روزها قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ در بازار به ۱۵ هزار ۲۰۰ تا ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومان هم رسیده است.

نبی پور افزود: همانطور که می‌دانید قیمت مصوب تخم‌مرغ در آذر ماه سال گذشته ۱۴ هزار تومان بوده است اما عرضه و تقاضا نهایتا تعیین‌کننده قیمت‌ها است.

نرخ تخم‌مرغ روندی افزایشی پیدا کرده اما برای چند ماه مرغداران تولیدات خود را به نرخ ۱۰ هزار تومان می‌فروختند و دولت خریدار محصولات شان با قیمت مصوب نبود و لذا مرغداران به شدت متضرر شدند

وی ادامه داد: اگرچه این روزها نرخ تخم‌مرغ روندی افزایشی پیدا کرده اما برای چند ماه مرغداران تولیدات خود را به نرخ ۱۰ هزار تومان می‌فروختند و دولت خریدار محصولات شان با قیمت مصوب نبود و لذا مرغداران به شدت متضرر شدند.

نبی پور خاطر نشان کرد: درحال‌حاضر تمام مولفه‌های تولید افزایش قیمت داشته از جمله افزایش ۳۰درصدی هزینه‌های حمل‌ونقل و افزایش ۳۰ درصدی حقوق کارگری و نمی‌توان انتظار داشت قیمت محصول نهایی بالا نرود.

از ۱۵ اسفند سال گذشته که قیمت تخم‌مرغ به ۴ هزار تومان زیر قیمت مصوب رسید مرغداران غالبا گله‌ها را برای کشتار می‌فرستند
مرغ با ۹۰ درصد تولید به کشتارگاه‌ها فرستاده می‌شود

این مقام مسئول با بیان اینکه تخصیص نهاده‌ها به طور کامل دست دولت است تصریح کرد: مرغداران مدت‌ها است مرغ با ۹۰ درصد تولید را به کشتارگاه‌ها می‌فرستند.

نبی پوی افزود: به عبارت بهتر از ۱۵ اسفند سال گذشته که قیمت تخم‌مرغ به ۴ هزار تومان زیر قیمت مصوب رسید مرغداران غالبا گله‌ها را برای کشتار می‌فرستند.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر برنامه‌ریزی غلط وزارت صمت موجب شد جوجه ریزی کم شود به طوری که نسبت به سال قبل ۷ تا ۸ میلیون قطعه جوجه ریزی کاهش یافته است.

با بالا رفتن قیمت مولفه‌های تولید قیمت واقعی هر کیلوگرم تخم‌مرغ بالای ۱۸ هزار تومان است
قیمت واقعی هر کیلوگرم تخم‌مرغ بیش از ۱۸ هزار تومان است

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار استان تهران در خصوص میزان تولید نیز گفت: درحال‌حاضر تولیدمان مازاد بر مصرف است؛ به طوری که روزانه ۲هزار ۶۰۰ تا ۲هزار و ۷۰۰ تن تولید داریم.

نبی پور در خصوص پیش‌بینی قیمت تخم‌مرغ در روزها و هفته‌های آینده نیز گفت: با بالا رفتن قیمت مولفه‌های تولید قیمت واقعی هر کیلوگرم تخم‌مرغ بالای ۱۸ هزار تومان است.

صادرات تخم‌مرغ موقتا متوقف شده است با این وجود قطعا کشورهای خریدار منتظر ما نمی‌مانند و دنبال کشورهای صادر‌کننده با قابلیت صادراتی پایدارتر هستند

وی در خصوص ممنوعیت صادرات تخم‌مرغ و تبعات آن نیز گفت: صادرات تخم‌مرغ موقتا متوقف شده است با این وجود قطعا کشورهای خریدار منتظر ما نمی‌مانند و دنبال کشورهای صادر‌کننده با قابلیت صادراتی پایدارتر هستند.

نبی پور گفت: این ممنوعیت‌های مقطعی موجب شده ترکیه الان همه بازارهای ما را در حوزه‌های مختلف گرفته است.