دست‌اندازهای تولید تخم‌مرغ در استان مرکزی

ایسنا/مرکزی مدیرعامل یک شرکت تعاونی مرغداران مرغ تخم گذار در استان مرکزی گفت: در حال حاضر پولت به قیمت ۷۰ هزار تومان خریداری می‌شود در صورتی که اگر جوجه به قیمت مناسب تولید شود قیمت واقعی پولت باید حدود ۴۵ هزار تومان باشد. این عوامل سبب شده که بخش تولید تخم مرغ تهدید شده و نتوان تداوم تولید را در وضعیت موجود ایجاد کرد.

داوود عزیزنیا مدیرعامل یک شرکت تعاونی تولیدکنندگان مرغ تخم گذار در استان مرکزی در گفت و گو با ایسنا، در این‌باره اظهار کرد: قیمت تمام شده تخم مرغ در مرغداری ها با افزایش قیمت نهاده ها، کرایه حمل، ریزمغذی ها و… حدود ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان محاسبه می‌شود. افزایش قیمت ایجاد شده درخصوص تخم مرغ در مقابل افزایش هزینه ها میزان زیادی نیست و از نظر مرغداران میزان تولید و قیمت تخم مرغ در مرحله تعادل و سر به سر قرار دارد.

وی افزود: متاسفانه در حال حاضر تولید جوجه در کشور کاهش یافته است، چرا که به جهت محدودیت های ایجاد شده برای کشور و تحریم ها، مرغ اجداد که وارداتی است و در پی آن، جوجه تولیدی برای واحدها کم شده است، از طرفی تعداد پولت تولید شده از جوجه کاهش یافته و افزایش قیمت در حوزه جوجه و متناسب با آن افزایش قیمت در بخش پولت، مشکلاتی را در واحدهای مرغداری ایجاد کرده است.

مدیرعامل تعاونی مرغداران ماهان استان مرکزی با تاکید بر اینکه مرغداران توان خرید پولت ۷۰ هزار تومانی را ندارند، تصریح کرد: در حال حاضر پولت به قیمت ۷۰ هزار تومان خریداری می‌شود در صورتی که اگر جوجه به قیمت مناسب تولید شود قیمت واقعی پولت باید حدود ۴۵ هزار تومان باشد. این عوامل سبب شده که بخش تولید تخم مرغ تهدید شده و نتوان تداوم تولید را در وضعیت موجود ایجاد کرد.

عزیزنیا ادامه داد: یکی از عواملی که آینده این حوزه را دچار چالش کرده و ممکن است کاهش تولید را به همراه داشته باشد همین افزایش قیمت بی رویه و بی ضابطه پولت است. اکنون تمام واحدها درگیر این معضل هستند که پولت را از کجا با قیمت پایین تهیه کنند. افزایش قیمت پولت سبب افزایش حداقل دو هزار تومانی تخم مرغ در هر کیلو شده است.

وی اضافه کرد: در این راستا از جهادکشاورزی درخواست شده که اجازه دهند واحدهای مرغ تخمگذار در واحدهای گوشتی پرورش جوجه را انجام دهند تا قیمت تمام شده کاهش یافته و امکان تداوم تولید به میزان مورد نیاز ایجاد شود.

مدیرعامل تعاونی مرغداران ماهان استان مرکزی با اشاره به حوزه دان نیز گفت: متاسفانه در این حوزه، دان به موقع به دست مرغداران نمی رسد و حداقل حدود ۱۵ روز تاخیر دارد، همچنین بعد از خرید دان، در زمان بارگیری به جهت نبود ماشین یا افزایش قیمت کرایه ها و دریافت پشت بارنامه از سوی رانندگان، مشکلات مرغداران دوچندان می‌شود. قیمت حمل بار تقریبا دو برابر عرف است و هیچکس نظارتی بر این موضوع ندارد و مرغداران بعد از تخصیص دان با مشکل اصلی حمل بار از بندر مواجه می‌شوند.

عزیزنیا بیان کرد: در این خصوص درخواست شد که شرکت پشتیبانی امور دام، خود حمل نهاده به استان را بر عهده بگیرد تا مرغداران دان را از انبار شرکت پشتیبانی دریافت کنند که متاسفانه این مهم عملیاتی نشد اما اگر این مهم انجام شود امنیت تولید ایجاد خواهد شد.

وی اضافه کرد: در شرایط فعلی حدود ۵۰ درصد از واحدها تخلیه و تعطیل شده اند، اما باز هم در استان مرکزی نسبت به سایر استان ها تولید بهتر انجام می‌شود. در حال حاضر روزانه ۱۰۰ تن تخم مرغ در استان تولید می شود که ۶۰ تن به مصرف داخل می رسد و ۴۰ تن مازاد صادر می شود. این میزان تولید می توانست به حدود ۲۰۰ تن برسد اما با مشکلات موجود، مرغدار توان جوجه ریزی در واحد را ندارد.

گفتنی است، از پرورش جوجه یکروزه تخم گذار تا سن ۹۰ الی ۱۱۰ روزه‌گی پولت حاصل می شود.