تنظیم بازار از دست مسئولان استان زنجان در رفت / کمبود مرغ و روغن همچنان پابرجاست

گروه استان‌ها -گرانی اقلام اساسی خانوارها از یک سو و کمبود این اقلام در بازار زنجان حسابی شهروندان زنجانی را کلافه کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، در این روزهای سخت کرونایی که باید دغدغه اصلی مردم رعایت پروتکل‌ها، فاصله‌گذاری اجتماعی و در نهایت حفظ سلامتی خود و خانواده باشد، مشکلات سخت معیشتی که بیشتر حاصل سو مدیریت و نبود نظارت در بازار است تبدیل به چالشی سخت برای مردم شده است. با وجود اینکه قیمت کالاهای اساسی که همگی جزء نیازهای روزانه مردم هستند به‌ شکل لحظه‌ای و روزانه در حال افزایش است، اما کمبود و حتی گاهی اوقات نبود این کالاها نیز در بازار به چشم می‌خورد و بیش از پیش نگرانی و تلاطم را در بازار افزایش می‌دهد.

مشکل کمبود مرغ در بازار زنجان در هفته‌های اخیر به اوج خود رسیده و انگار این موضوع پس از حضور فتح‌الله حقیقی در زنجان تبدیل به مسئله‌ای رایج و روزمره شده است چرا که این معضل دقیقا چند ماه پس از حضور حقیقی در زنجان آغاز شده و گویا قصد تمامی هم ندارد.

در روزهای اخیر نبود مرغ در بازار زنجان حسابی شهروندان زنجانی را کلافه کرده ولی به راستی مشکل کمبود این کالا در کجاست؟ نکته جالب موضوع اینجاست که با اینکه در چند روز اخیر مرغ دو بار گران شده ولی بازهم مشکل کمبود حل نشده است. امروز قرار بود مرغ با کیلویی 20 هزار تومان به عرضه فروش برسد هرچند باز هم در بازدید میدانی خبرنگار تسنیم مرغ کمتر از روزهای دیگر به مرغ‌فروشان تحویل داده شده است و کمبود همچنان به قوت خود باقیست.

مسئولان استانی ماه‌هاست با فخر از ثابت نگهداشتن قیمت مرغ در نرخ مصوب کشوری خبر می‌دهند و آن را وظیفه خود تلقی می‌کنند و حتی در جلسه اخیر تنظیم بازار استاندار زنجان آن را یک افتخار دانست ولی پس از چند روز از گذشت این جلسه قیمت مرغ گرم که  معادل 16 هزار تومان بود امروزه به 20 هزار تومان رسیده است.

شب گذشته ناصر فغفوری رئیس سازمان صمت استان زنجان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: توافق بر این شد از روز 29 مهرماه مرغ با قیمت 20 هزار تومان توزیع شود و تمام مرغداری‌ها مکلف‌اند تمام مرغی که در استان تولید می‌شود را در استان توزیع کنند.

همینطور طی روزهای اخیر علاوه بر کمبود مرغ شاهد کمبود “روغن” و “شکر” نیز در بازار زنجان بودیم و در بعضی اماکن زمزمه‌هایی مبنی بر نبود آرد نیز به گوش می‌رسد.

جلیل علی محمدی، رئیس اتحادیه فروشندگان خواربار و لبنیات استان زنجان در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: مقدار مورد نیاز روغن مایع استان تامین شده است و به امید خدا امروز تحویل داده می‌شود و فردا می‌توانیم در بازار فروش را انجام دهیم.

وی در ادامه با بیان اینکه این روند توزیع ادامه دار خواهد بود، افزود: طبق برنامه ریزی که انجام شده است علاوه بر 30 تنی که امروز قرار است توزیع شود، در تناژ بالاتر روغن مورد نیاز استان تامین خواهد شد و اگر این اتفاق بیوفتد هیچ مشکلی در زمینه روغن مایع نخواهیم داشت.

گرانی اقلام اساسی از یک سو و کمبود این اقلام‌ از یک سو حسابی شهروندان را کلافه کرده است. حال با این توصیفات باید ببینیم تدبیر آقای استاندار برای تنظیم بازار استان زنجان چیست و چه اقداماتی انجام می‌دهد و آیا مشکل کمبود مرغ و روغن در زنجان ریشه‌کن می‌شود. آیا استاندار برای خلاصی از زیر بار انتقادات مدیران خود را قربانی می‌کند و یا اینکه خود به فکر راهکاری می‌شود. بنظر می‌رسد قصه گرانی و کمبودها مهمان ناخوانده پاییزی است که قصد سفر ندارد.