بی‌کیفیتی خودروهای تولید داخل‌‌/ تمرکز دولت در واردات بر خودروهای اقتصادی است‌

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تمرکز ما در رابطه با واردات خودرو بر خودروهای اقتصادی است.

‌به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس وزیر صنعت، معدن و تجارت در برنامه خبری شبکه یک درباره واردات خودرو اظهار داشت: از سال 97 با توجه به اینکه تراز ارزی کشور به هم ریخته بود واردات خودرو ممنوع اعلام شد آن مصوبه تا اردیبهشت ماه سال جاری مهلت داشت اما با پایان یافتن این مصوبه در دولت مساله واردات خودرو مطرح شد و کلیات آن تصویب شده است.

وی افزود: الان چند رویداد با هم اتفاق می‌افتد هم اینکه مهلت مصوبه پایان یافته است و منعی برای واردات وجود ندارد و از طرف دیگر تراز ارزی کشور در وضعیت خوبی قرار دارد و فشار به منابع ارزی کشور وارد نمی‌شود.

* خودروهای اقتصادی تولیدداخل بی‌کیفیت هستند و تولید آنها باید متوقف شود

فاطمی امین اظهار داشت: در مصوبه که درخصوص واردات خودرو در حال نهایی شدن است اول نکته این است که تمرکز ما برای واردات خودروهای اقتصادی است، در سال‌های قبل از 97 عمدتا خودروهای گران قیمت، لوکس و تجملی وارد می‌شد و بخشی خاص از مردم از آن بهره‌مند می‌شدند اما اکنون تمرکز ما بر واردات خودروهای اقتصادی است‌ چون خودروهای اقتصادی تولید داخلی کیفیت ندارند و باید تولید آنها متوقف شود چون عموم مردم از آنها ناراضی هستند.

وی افزود: متناسب با تنظیم بازار خودرو، تعداد خودرو وارداتی مشخص و به پنج روش توسط بخش غیر دولتی وارد می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: سال گذشته 900 هزار خودروی داخلی تولید شد اما تقاضای بازار آزاد و بازار سیاه بیش از این بود. بنابراین شکافی بین عرضه و تقاضا وجود دارد. اما امسال تا 18 اردیبهشت عرضه خودرو با 18 درصد افزایش نسبت به سال قبل همراه شد و همچنین خودروهای مانده در کف پارکینگ 50 درصد کاهش یافت و تعهدات معوق خودروسازان از 60 هزار به 10 هزار دستگاه کاهش یافت.

فاطمی امین ادامه داد: با واردات خودروهای اقتصادی عرضه خودرو افزایش خواهد یافت بنابراین دو جریان باید بتوانند همزمان اجرا شود یکی تولید داخل و یکی واردات انجام شود تا تقاضا را پوشش دهد.

وی در مورد اینکه از چه زمانی واردات انجام می‌شود، گفت: مصوبه واردات خودرو از هفته آینده با هماهنگی دستگاه‌ها نهایی می‌شود و در اسرع وقت نسبت به واردات خودرو به صورت کنترل شده اقدام می‌شود و موانع واردات برداشته می‌شود البته این واردات توسط بخش غیر دولتی انجام می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد اینکه چه کسانی می‌توانند خودرو وارد کنند، گفت: شرایط وجود دارد از جمله اینکه واردات به شرط خدمات پس از فروش باشد و از مسیر متفاوتی به پنج روش واردات خودرو طراحی شده است و باید واردکننده صلاحیت‌هایی داشته باشد از جمله اینکه روش‌های تأمین مالی متنوع انتخاب شده است که بخشی از منابع آن از منابع خارجی باشد تا تراز ارزی کشور اصلاح شود.

* برای چهار قلم کالای اساسی سقف قیمت در نظر گرفته‌ایم

فاطمی امین در مورد قیمت‌های جدید کالاهای اساسی اظهار داشت: براساس اطلاعیه شماره 2 ستاد هدفمندی یارانه‌ها یک بخش از یارانه معیشتی واریز شده از آخر امشب قابل برداشت می‌شود و تولیدکنندگان از فردا می‌توانند به تدریج با قیمت‌های جدید و هماهنگی سازمان حمایت اقدام به عرضه کنند.

وی افزود: بازار نیاز به آرامش دارد جلسات متعددی با تولیدکنندگان و اصناف برگزار کرده‌ایم و آمادگی لازم در تولیدکنندگان وجود دارد و کمبودی در کالاها نداریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: نباید مردم رفتار هیجانی داشته باشند و ما از همکاری اصناف تشکر می‌کنیم و همچنین از شرکت‌های پخش و توزیع کالا که جریان توزیع کالا را به صورت روان ادامه دادند قدردانی می‌کنیم.

فاطمی امین عنوان کرد: ما برای چهار قلم کالای اساسی سقف قیمت در نظر گرفته‌ایم که به تولیدکننده اعلام شده و از فردا اطلاع‌رسانی می‌شود و اگر قرار است قیمت کالایی افزایش یابد طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار و با هماهنگی سازمان حمایت خواهد بود.

وی افزود: قیمت سایر محصولات در حال بررسی است که مشخص شود چه میزان از مواد اولیه در تولید آن استفاده می‌شود و هرگونه افزایش قیمت باید با مصوبه ستاد تنظیم بازار و هماهنگی با سازمان حمایت مصرف‌کننده باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: وزارت صنعت و وزارت جهاد کشاورزی و دادگستری هماهنگی لازم را دارند و در چند روز آینده در بازار حضور جدی خواهند داشت.

فاطمی امین گفت: همانطور که وزیر دادگستری هم اعلام کرد تعرفه‌های تعزیرات حکومتی اصلاح شده است، تعرفه‌های قبلی بازدارنده نبود اما اکنون برای مقابله با گران‌فروشی، کم‌فروشی و احتکار جرائم متناسبی در نظر گرفته خواهد شد و امیدوارم با همراهی اصناف و مردم کمترین چالش را در اجرای اصلاح یارانه‌‌ها داشته باشیم.