تصویب ایجاد و توسعه ۵ ناحیه صنعتی در کشور

ایجاد و توسعه ۵ ناحیه صنعتی در استان‌های سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی و یزد به تصویب هیئت مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران رسید.

به گزارش بازار به نقل از سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، با ایجاد و توسعه نخستین شهرک صنعتی تخصصی شیشه در استان هرمزگان و همچنین توسعه این ۵ شهرک و ناحیه صنعتی جدید، هزار و ۱۳ هکتار به مساحت اراضی در اختیار شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور افزوده می‌شود.

براساس این گزارش؛ ایجاد شهرک صنعتی تخصصی شیشه به وسعت ۸۳۰ هکتار در شهرستان خمیر استان هرمزگان، ایجاد ناحیه صنعتی تفتان به وسعت ۴۹.۸ هکتار در شهرستان تفتان استان سیستان و بلوچستان، ایجاد ناحیه صنعتی قصرقند به وسعت ۲۹.۹۹ هکتار در شهرستان قصرقند استان سیستان و بلوچستان و ناحیه صنعتی خواجه در شهرستان هریس استان آذربایجان شرقی به وسعت ۳۵.۱۴ هکتار از مصوبات هیئت مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران است.

همچنین توسعه ناحیه صنعتی مروست در شهرستان مروست استان یزد به وسعت ۴۹.۵۸ هکتار و توسعه ناحیه صنعتی پشتکوه در شهرستان تفت استان یزد به وسعت ۱۹ هکتار از جمله شهرک‌ها و نواحی صنعتی است که در جهت پاسخ به نیازها و تقاضاهای موجود با تصویب هیئت مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در سال ۱۴۰۱ به میزان مساحت‌های یاد شده توسعه داده می‌شود.

با ایجاد و توسعه این شهرک‌ها و نواحی صنعتی جدید، شرکت‌های استانی تابعه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌توانند نسبت به جذب سرمایه‌گذاران و به تبع آن ایجاد شغل پایدار در سطح کشور اقدام کنند.

براساس این گزارش؛ از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا پایان بهمن ماه ایجاد یا توسعه ۲۷ شهرک و ناحیه صنعتی در ۱۵ استان کشور به وسعت بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار و در سال ۱۴۰۰ نیز ایجاد یا توسعه ۴۸ شهرک و ناحیه صنعتی در ۲۳ استان کشور به وسعت بیش از ۷ هزار هکتار به تصویب هیئت مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌عنوان مجمع عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها رسیده است که برای طی فرآیند تصویب نهایی به مراجع قانونی ذی‌ربط ارسال شد.

در راستای تحقق شاخص مصوب افزایش سطح اراضی صنعتی در اختیار؛ با مجموعه اقدامات انجام شده در شرکت‌های استانی و ستاد سازمان؛ در طول سال ۱۴۰۰ با رشد بیش از ۲۸۸ درصد نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۹ این شاخص، بیش از ۷ هزار هکتار به مجموع سطح اراضی صنعتی در اختیار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور افزوده شد که متعاقبا جهت واگذاری این اراضی به متقاضیان سرمایه گذاری و کارآفرینی، در چارچوب ضوابط و مقررات مربوطه و برنامه‌های مصوب نسبت به آماده سازی و واگذاری این اراضی اقدام خواهد شد.

با تهیه و ارسال گزارش ضرورت ایجاد و مکان‌یابی شهرک یا ناحیه صنعتی به لحاظ فنی و اقتصادی توسط شرکت شهرک‌های صنعتی هر استان و پس از بررسی و بازدید میدانی کارشناسان معاونت فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، گزارش اظهار نظر کارشناسی به هیئت مدیره ارائه و در صورت تأیید مورد تصویب قرار می‌گیرد.

مطابق ضوابط و مقررات قانونی و مفاد بند ۸ قانون راجع به تاسیس شرکت شهرک‌های صنعتی ایران؛ مجمع عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی ایران موظف است با توجه به سیاست‌های دولت و با تصویب هیئت دولت برای افزایش تعداد شهرک‌های صنعتی اقدام لازم را انجام دهد. همچنین مجمع عمومی شرکت‌های تابعه (هیئت مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) می‌تواند با توجه به نیاز و ضرورت نسبت به توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی مصوب اقدام نماید.

همچنین به استناد مفاد قانون حمایت از ایجاد نواحی صنعتی روستایی؛ مصوبه هیئت مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌عنوان مجمع عمومی شرکت‌های استانی تابعه، شرط لازم برای تصویب نواحی صنعتی جدید با وسعت زیر ۵۰ هکتار است و در عین حال تصویب نهایی آن مشروط به تایید و اخذ مصوبه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان است.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۵۱۰ شهرک و ۳۴۱ ناحیه صنعتی و پنج منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره برداری، ۸۶ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۶شهرک فناوری، ۴۰مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم افزاری، ۱۰۰‌هزار و ۵۸قرارداد منعقده و بهره برداری از ۴۹هزار و ۸۸۲واحد صنعتی و سه‌هزار و ۲۷۰واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم ۹۹۸هزار و ۵۹۵نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.ش