استمرار ثبات قیمت مرغ در بازار شب یلدا/ نرخ هر کیلو مرغ ۲۲ هزار تومان است

حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از ثبات قیمت مرغ در بازار شب یلدا خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۵ هزار و ۵۰۰ تا ۱۶ هزار تومان و مرغ گرم ۲۲ هزار تا ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان است.

 

 

وی با اشاره به اینکه قیمت مصوب مرغ مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی نیست، افزود: با توجه به افزایش قیمت مصوب ذرت و کنجاله سویا یک ماه بعد از نرخ مصوب مرغ از سوی کارگروه تنظیم بازار انتظار می رود که تجدید نظری در قیمت مصوب صورت گیرد.

اسداله نژاد قیمت منطقی هر کیلو مرغ زنده را ۱۷ هزار تومان و مرغ گرم را ۲۴ هزار تومان اعلام کرد.

این مقام مسئول از تامین ۸۰ درصد نهاده های دامی با نرخ مصوب و ۲۰ درصد از بازار آزاد خبر داد و گفت: اگر ۱۰۰ درصد ذرت و کنجاله سویا با نرخ مصوب تامین شود، مرغداران نسبت به آینده تولید دلگرم ‌می شوند.

نایب رئیس کانون انجمن صنقی مرغداران گوشتی از کاهش ۵ هزار تومانی قیمت کنجاله سویا در بازار سیاه خبر داد و گفت: قیمت کنونی هر کیلو کنجاله سویا در بازار سیاه ۱۱ هزار تومان و ذرت ۳ هزار و ۲۰۰ تا ۳ هزار و ۳۰۰ تومان است.

وی درباره قیمت مرغ در شب یلدا اظهار کرد: با توجه به شرایط فعلی عرضه و تقاضا پیش بینی می شود که اتفاق خاصی در بازار رخ ندهد و قیمت مرغ زنده همچنان در محدوده ۱۶ تا ۱۷ هزار تومان و مرغ گرم در محدوده ۲۲ تا ۲۳ هزار تومان باقی بماند.

اسداله نژاد قیمت کنونی هر قطعه جوجه یکروزه را ۴ هزار تومان اعلام کرد و گفت: گرچه با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار اختلاف دارد، اما زیان  تولیدکنندگان مرغ مادر به حدی بالاست که جوجه ۴ هزار تومانی جوابگو نیست.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی درباره انحصار در واردات نهاده‌های دامی بیان کرد: زمانیکه از انحصار سخن به میان می‌آید، تمامی نگاه‌ها به سمت یک نفر متمرکز می‌شود، درحالیکه انحصار پدیده‌ای نیست که ظرف یک تا ۲ سال ایجاد شده باشد و طی سالیان متمادی بواسطه ضعف عملکرد دستگاه‌های دولتی بوجود آمده است.

به گفته اسداله نژاد، گرچه بزرگترین واردکننده نهاده دامی امتیازات ویژه‌ای از بخش دولتی می‌گیرد، اما عمده انحصار در واردات نهاده دامی به ضعف عملکرد دستگاه‌های ناظر بر می‌گردد که درنهایت رشد مجموعه‌ای را به دنبال داشته است.

وی ادامه داد: کشور‌هایی که بخش اعظم نهاده‌های مورد نیاز را تامین ‌می کنند، تنها یک نفر خاص را می‌شناسند و با شخص دیگری وارد معامله نمی‌شوند و به عبارت دیگر این تاجر اعتباری هم معامله می‌کند.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با بیان اینکه امکان حذف انحصار در واردات نهاده وجود ندارد، گفت: در شرایط فعلی تحریم که امکان جابه جایی و انتقال ارز با مشکلاتی روبروست، امکان حذف افرادی که انحصار در واردات نهاده‌های دامی ایجاد کرده اند، وجود ندارد و در شرایط عادی مسئولان برای کاهش یا از بین بردن انحصار باید اقدام کنند.

وی تامین نهاده‌های دامی مورد نیاز مرغدار را امری مهم در کاهش قیمت تمام شده تولید و ثبات نرخ مرغ در بازار اعلام کرد و گفت: تامین و توزیع به موقع نهاده‌های دامی در جلوگیری از بحران بازار مرغ نقش اساسی دارد.

اسداله نژاد میزان تولید مرغ را مناسب ارزیابی کرد و افزود: با توجه به پیش بینی کارگروه تنظیم بازار در خصوص میزان جوجه ریزی، تولید افزایش یافته است که با افزایش میزان جوجه ریزی این نگرانی وجود دارد که روند فعلی توزیع نهاده دامی استمرار یابد.

وی با اشاره به اینکه جای هیچ گونه نگرانی مبنی بر تامین مرغ شب عید نیست، بیان کرد: با وجود تامین نهاده با نرخ مصوب و انگیزه مرغداران برای تولید، پیش بینی می شود که تولید جوجه در ماه های آتی افزایش یابد که با ازدیاد تولید جای هیچ گونه نگرانی برای تامین مرغ نیست.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: عید امسال همانند سال قبل به سبب تعطیلی رستوران ها و تالارهای پذیرایی و کاهش دید و بازدیدها و در نهایت کاهش تقاضای مردم، بازار مرغ نوسانی ندارد، کمااینکه در عید سال قبل به رغم جمع آوری و خرید مازاد مرغ تولیدکنندگان، اما به علت کاهش تقاضا، مرغداران در فروش هر کیلو مرغ ۵ هزار تومان متضرر شدند.