60 هزار تن گوشت مرغ به کشورهای منطقه صادرشده است

60 هزار تن گوشت مرغ به کشورهای منطقه صادرشده است به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، دارابی در جلسه خبری امروز با اشاره به اینکه امسال برای اولین بار بود که واردات گوشت مرغ نداشتیم، درباره افزایش قیمت گوشت مرغ در روزهای اخیر افزود: قیمت هر کیلو 7 هزار تومان گوشت مرغ گرم برای مصرف‌کننده قیمتی منطقی است که مرغدار هم زیان نمی‌بیند.

وی گفت: در ماه‌های گذشته به علت افزایش تولید، قیمت گوشت مرغ به‌طور میانگین هر کیلوگرم 6 هزار تومان بود که باعث ضرر و زیان مرغداران شد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی افزود: وزارت جهاد کشاورزی برای جلوگیری از این روند شرکت پشتیبانی امور دام را موظف کرد مازاد تولید را از مرغداران باقیمت پایه هر کیلو 7 هزار تومان خریداری و ذخیره‌سازی کند.

دارابی گفت: شرکت پشتیبانی امور دام تاکنون 165 هزار تن گوشت مرغ را از مرغداران خریداری و در سردخانه‌ها ذخیره‌سازی کرده است.

وی با بیان اینکه در روزهای گذشته برای مدیریت بازار گوشت مرغ و جلوگیری از افزایش قیمت به بالاتر از هر کیلو 7 هزار تومان با ستاد تنظیم بازار و وزارت جهاد کشاورزی جلسات متعددی برگزارشده است ، افزود: بازار گوشت مرغ متعادل است و منافع مصرف‌کننده و تولیدکننده را تأمین می‌کند و توزیع مرغ منجمد اگر با رعایت کف قیمت باشد آسیبی متوجه تولیدکنندگان نخواهد شد.

وی گفت: عرضه مرغ منجمد باقیمتی کمتر از 6 هزار تومان قیمت متعادلی است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی درباره تأثیر کاهش جوجه ریزی در مرغداری‌ها بر بازار افزود: کاهش جوجه ریزی در واحدهای پرورش مرغ تدبیری بود که مسئولان اتحادیه‌های مرغداری با مشورت وزارت جهاد کشاورزی به‌منظور کاهش ضرر و زیان مرغداران و مدیریت مازاد تولید اجرا کردند.

دارابی گفت: ازآنجایی‌که بازار صادراتی مناسبی نداریم و سردخانه‌ها نیز کاملاً پر است باید تولید متناسب با تقاضای بازار تنظیم شود بنابراین جوجه ریزی به 95 تا 100 میلیون قطعه در ماه کاهش یافت.

وی افزود: تا یک سال گذشته ماهانه 15 هزار تن مازاد تولید گوشت مرغ داشتیم که با اجرای طرح مدیریت تولید دیگر 15 هزار تن مازاد تولید نداریم و میزان تولید متناسب با نیاز بازار تنظیم‌شده است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی صادرات را بهترین راهکار مدیریت بازار گوشت مرغ دانست و از اختصاص 50 میلیارد تومان تسهیلات حمایتی دولت برای رونق صادرات گوشت مرغ خبر داد.

دارابی گفت: این تسهیلات هم‌اکنون برای صادرات 100 هزار تن گوشت مرغ مازاد بر نیاز در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.

دارابی افزود: قرار است دولت به ازای صادرات هر کیلوگرم گوشت مرغ 500 تومان مشوق صادراتی پرداخت کند.