نوسانات قیمتی بزرگ‌ترین چالش صنعت مرغداری

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران گفت: بیشترین چالش‌هایی که در صنعت مرغداری با آن مواجه هستیم عدم استفاده کامل و مناسب از ظرفیت‌ها،عدم کشش بازار،نوسانات قیمت و عدم یا کاهش تقاضا است.
عطاالله حسن‌زاده با اشاره به فعالیت بیش از دو هزار و 400 مرغداری در مازندران اظهار کرد:از این میزان تعداد یک هزار و 950 واحد دارای پروانه بهره‌برداری و 450 واحد نیز غیرمجاز هستند که در حال طی مراحل اداری برای اخذ پروانه هستند.
مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران افزود:به طور معمول،30 درصد ظرفیت در این بخش به دلایل گوناگون،بکار گیری نمی‌شوند.
این مسئول با بیان اینکه حجم تولید سالانه در کشور حدود 3 میلیون تن است خاطرنشان کرد:در استان مازندران تقریبا در سال حدود 300 هزار تن تولید داریم.
حسن‌زاده بیان کرد: بیشترین چالش‌هایی که در این صنعت با آن مواجه هستیم عدم استفاده کامل و مناسب از ظرفیت‌ها، عدم کشش بازار،نوسانات قیمت و عدم یا کاهش تقاضا است.
وی ادامه داد:نوسانات قیمت طی ماه‌های اخیر موجب شده است تا مرغدار در هر کیلو 600 تا 700 تومان متضرر شود.
مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران بیان کرد:قیمت تمام شده امروز مرغداری‌ها بر اساس اعلام وزارتخانه، 8 هزار و 200 تومان است،ولی عملا از مرغدار با قیمت 7 هزار و 300 تومان خریداری می‌شود که این امر موجب زیان تقریبا 800 تا 900 تومانی مرغدار در هر کیلو مرغ می‌شود و وقتی این رقم را در میزان تولید یک مرغداری،ضرب کنید به یک عدد قابل توجهی دست پیدا می‌کنید که صنعت مرغداری ما را با رکود و عدم درآمدزایی تهدید می‌کند.
این مسئول متذکر شد:این چالش‌های امروز این صنعت موجب می‌شود تا تعدادی از مرغداران در پی زیان‌های مالی و عدم مقرون به صرفه بودن فعالیت از چرخه تولید خارج شوند و این امر پیامدهای گوناگونی را بدنبال خواهد داشت. حسن‌زاده با بیان اینکه ما با مشکل کمبود در تولید یا عدم توانایی و نداشتن ظرفیت در تولید مورد نیاز استان مواجه نیستیم؛گفت:سیاست‌های ارائه شده در این صنعت موجب می‌شود تا با عدم رغبت و نیز خروج برخی فعالان این صنعت از چرخه تولید،با کاهش عرضه از سوی مرغداری‌ها مواجه شویم در حالیکه ظرفیت موجود در استان یک ظرفیت مطلوب و ایده‌آلی است.
وی اضافه کرد:به طور نمونه مثلا در بازار شب عید، تمامی بنگاه‌های اقتصادی با تغییرات قیمت همراه هستند اما در بازار مرغ با چالش‌های قیمتی مواجه می‌شویم و این در حالی است که افزایش قیمت تمام شده در پی افزایش هزینه‌های این صنعت می‌طلبد که قیمت عرضه نیز افزایش پیدا کند و اینجا است که دولت باید با اعلام قیمت مناسب و خرید تولیدات مرغداری‌ها این صنعت را حمایت و بازار را مدیریت کند.
مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران مطرح کرد:ما می‌گوییم وقتی قیمت تمام شده مرغ 8 هزار و 200 تومان اعلام می‌شود،تولیدات برای ذخیره سازی برود،اما این موضوع از سوی مدیران تمکین نمی‌شود و اینگونه می‌شود که از سوی مراجع قیمت فروش مرغ در بازار با دو هزار تومان زیر قیمت اعلام می‌شود و این چالش بزرگی است.
این مسئول گفت:آنچه را که در بالادست تعریف و به عنوان یک سیاست تعریف می‌شود باید در پی ریزی آن نیز دقت صورت گیرد و به آن پایبند باشند.
حسن‌زاده در پاسخ به این سوال که آیا صادرات صنعت مرغداری از مازندران به کشورهای همسایه و بازارهای خارجی صورت می‌گیرد یا خیر،اذعان کرد:در گذشته یک زمان به مدت دو سال صادرات از استان به کشورهای دیگر صورت می‌گرفت اما در حال حاضر به صورت رسمی،صادرات نداریم و گه گاه به صورت موردی،صادرات انجام می‌گیرد که مقدارش بسیار ناچیز است.
وی افزود:شیوع بیماری‌های مرغی به ویژه تب آنفولانزا و همچنین تنش‌های بازار،ترمز صادرات این صنعت را کشید و در حال حاضر صادرات این محصول به سایر کشورهای هدف،متوقف شده است.
مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران اعلام کرد:در حال حاضر،مرغدار در حال ضرر است و باید دولت با ورود به این مقوله،مرغ را از مرغداری‌ها جمع کند تا هم مرغدار متضرر نشود و هم ذخیره‌ساری مناسبی برای بازار ماه‌های آینده داشته باشیم.
این مسئول اظهار کرد:ستاد تنظیم بازار باید در شرایط فعلی،قیمتی را اعلام کند تا مرغدار متضرر نشود و قیمت پیشنهادی مرغداران چه در سطح استانی و چه در سطح ملی،حداقل 13 هزار تومان است.
حسن‌زاده در پایان با بیان اینکه دولت و ستاد تنظیم بازار باید نرخ عادلانه و منصفانه‌ای را اعلام کنند؛گفت: در اعلام قیمت،سود مرغدار را لحاظ نمی‌کنند و در این چرخه از تولید تا مصرف، بیشترین زیان به مرغدار تحمیل می‌شود که باید فکری برای این موضوع از سوی مراجع ذی‌صلاح صورت گیرد.