موافقت گروه هفت با سقف قیمت ۶۰ دلار برای نفت روسیه

شفقنا اقتصادی _ پس از این که اعضای اتحادیه اروپا موفق شدند حمایت لهستان را جلب کرده و به یک توافق سیاسی در خصوص سقف قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه برای نفت روسیه دست پیدا کنند، کشورهای گروه هفت و استرالیا روز جمعه اعلام کردند با این سقف قیمت موافق هستند.

به گزارش شفقنا اقتصادی به نقل از همشهری آنلاین، اتحادیه اروپا پس از اینکه لهستان سرانجام حمایت خود را اعلام و زمینه را برای تصویب نهایی مکانیزم سقف قیمت برای نفت روسیه در تعطیلات آخر هفته هموار کرد، با سقف قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه موافقت کرد.

گروه هفت و استرالیا در بیانیه‌ای اعلام کردند مکانیزم سقف قیمت، پنجم دسامبر یا مدت کوتاهی پس از آن اجرایی خواهد شد.

هدف گروه ۷ از اجرای مکانیزم سقف قیمت، کاهش درآمد روسیه از فروش نفت و همزمان جلوگیری از افزایش قیمت‌های جهانی نفت پس از اجرای تحریم اتحادیه اروپا علیه نفت روسیه است که از پنجم دسامبر آغاز می شود. لهستان با سطح قیمت پیشنهاد شده مخالفت کرده و خواستار آن بود که سقف قیمت در پایین‌ترین حد ممکن تعیین شود تا درآمدهای روسیه را کاهش داده و توانایی مسکو برای تامین مالی جنگ در اوکراین را محدود کند.

سفیر لهستان در اتحادیه اروپا گفت: لهستان از توافق اتحادیه اروپا که شامل مکانیزمی برای نگه داشتن سقف قیمت پنج درصد پایین‌تر از نرخ بازار است، حمایت کرده است. مقامات آمریکایی اظهار کردند: این توافق کم‌سابقه بوده و نشان دهنده عزم ائتلاف مخالف جنگ روسیه است.

سخنگوی جمهوری چک که ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده داشته و بر مذاکرات کشورهای اتحادیه اروپا نظارت می‌کند، اعلام کرد یک رویه مکتوب برای تمامی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا آغاز شده تا رسما موافقت خود را با این توافق اعلام کنند.

جزئیات این توافق قرار است روز یکشنبه در ژورنال حقوقی اتحادیه اروپا منتشر شود.

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، اظهار کرد: مکانیزم سقف قیمت، درآمدهای روسیه را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. وی در توییتر نوشت: مکانیزم سقف قیمت به ما کمک خواهد کرد قیمت‌های انرژی جهانی را تثبیت کنیم و به نفع اقتصادهای نوظهور در سراسر جهان خواهد بود. سقف قیمت قابل تنظیم خواهد بود و به تحولات وارد بازار واکنش نشان می‌دهد.

سقف قیمت گروه هفت، به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد نفت دریابرد روسیه را وارد کنند اما فراهم کردن خدمات برای محموله‌های نفت روسیه در سراسر جهان را برای شرکت‌های کشتیرانی، بیمه و بیمه اتکایی ممنوع می‌کند؛ مگر این که این محموله‌ها کمتر از سقف قیمت فروخته شوند. به دلیل این که اکثر شرکت‌های کشتیرانی و بیمه بزرگ جهان در کشورهای گروه هفت مستقر هستند سقف قیمت، فروش نفت به قیمت بالاتر را برای مسکو بسیار دشوار خواهد کرد.

جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا اظهار کرد: سقف قیمت به نفع کشورهای دارای درآمد کم و متوسط خواهد بود که بیشترین آسیب را از قیمت‌های بالای انرژی و مواد غذایی متحمل شده‌اند. یلن در بیانیه‌ای گفت: با توجه به اینکه اقتصاد روسیه کوچک شده و درآمد بودجه این کشور به میزان فزاینده‌ای محدود شده است، سقف قیمت مهمترین منبع درآمد پوتین را کاهش خواهد داد.

یک مقام ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکا گفت: قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه برای نفت دریابرد روسیه، عرضه نفت به بازارهای جهانی را حفظ خواهد کرد و همزمان، تخفیفی که با این محدودیت‌ها ایجاد شده بود را رسمی می‌کند.

رئیس کمیته امور خارجی پارلمان روسیه به خبرگزاری تاس گفت: اتحادیه اروپا امنیت انرژی خود را به مخاطره می اندازد.

پیشنهاد اولیه گروه هفت که دو هفته پیش مطرح شده بود، تعیین سقف قیمت ۶۵ تا ۷۰ دلار در هر بشکه بدون مکانیزم تنظیم بود اما به دلیل اینکه نفت اورال روسیه در قیمت پایین‌تری معامله می‌شود، کشورهای لهستان، لیتوانی و استونی خواستار تعیین قیمت پایین‌تری شده بودند.

نفت اورال روسیه روز جمعه حدود ۶۷ دلار در هر بشکه معامله شد.

سند اتحادیه اروپا که توسط رویترز مشاهده شد، نشان داد این سقف قیمت اواسط ژانویه و هر دو ماه یک بار مرور می شود تا کارآمدی آن و پاسخ لازم به اختلالات احتمالی که در نتیجه اجرای این مکانیزم در بازار نفت روی می دهد، بررسی شود.

طبق این سند، یک مهلت ۴۵ روزه به کشتی‌های حامل نفت خام روسیه که پیش از پنجم دسامبر بارگیری شده و تا ۱۹ ژانویه ۲۰۲۳ محموله خود را تخلیه نکرده‌اند، در نظر گرفته می شود.