مهرماه دوباره گرانی داریم

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران اظهار داشت: قطعا برای تخم‌مرغ افزایش قیمت را خواهیم داشت و بنابر وعده دولت۳۱ شهریور قیمت‌ها تعدیل می‌شود. هم چنین با سرد شدن هوا و بازگشایی مدارس، مطابق روال سال‌های گذشته، افزایش قیمت را شاهد خواهیم بود.
به گزارش صدای بورس، ناصر نبی‌پور، در مورد آخرین وضعیت بازار تخم‌مرغ اظهار داشت: وضعیت بازار تخم مرغ نرمال و قیمت‌ها پایین است. اما مرغ داران ما در حال ضرر بوده و مدت‌هاست که حداقل ۱۳-۱۵ هزار تومان به ازای هر یک کیلوگرم، از جیب خود هزینه می‌کنند که این رقم کمی نیست؛ آقایان نیز همواره می‌گویند تا آخر شهریور تحمل کنید تا در قیمت‌ها اصلاحاتی صورت گیرد.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در خصوص اصلاحات قیمت تخم مرغ بیان کرد: این اصلاحات باید انجام شود تا تولیدکننده‌ها توانایی دوام برای ادامه کار را داشته باشند. قیمت تمام شده یک کیلو تخم مرغ در حال حاضر ۴۸ هزار تومان است که حتی اگر با ۱۰ درصد افزایش قیمت همراه باشد، به رقمی افزون بر ۵۰ هزار تومان می‌رسد.

وی در ارتباط با افزایش قیمت نهاده‌ها اظهار داشت: زمانی که قیمت نهاده‌ها ۶ برابر می‌شود، طبیعی است که افزایش قیمت تخم مرغ را نیز به همراه داشته باشد؛ تا قبل از این اتفاق، تخم مرغ با ارز ۴۲۰۰ تومانی به رقمی نزدیک ۱۸ هزار و ۳۰۰ تومان بود که در حال حاضر با ارزی که به ۶ برابر افزایش یافته، به قیمت ۳۴ هزار تومان رسیده که حتی دوبرابر قیمت سابق نیز نیست؛ در صورتی که نهاده‌ها حدود ۷۰-۷۵ درصد قیمت تمام شده را تشکیل می‌دهد.

بیشتر بخوانید: تخم مرغ ۱۵ تا ۲۰ درصد ارزانتر از نرخ مصوب

نبی پور در پاسخ به پرسشی در ارتباط با تقاضای مردم برای تخم مرغ، بیان داشت: تقاضا همچنان مطلوب است زیرا ارزان‌ترین کالا در کشور، تخم مرغ است و ارزان‌تر از این کالا ماده پروتئینی وجود ندارد. مردم در صورت عدم تمایل نیز بالاجبار برای تامین پروتئین خود و فرزندانشان، رو به خرید تخم مرغ می‌آورند.

وی با تایید افزایش قیمت تخم مرغ در ماه‌های پیش رو، اذعان کرد: قطعا افزایش قیمت خواهیم داشت. بنابر وعده دولت۳۱ شهریور قیمت‌ها تعدیل می‌شود. هم چنین با سرد شدن هوا و بازگشایی مدارس، مطابق روال سال‌های گذشته، افزایش قیمت تخم مرغ را شاهد خواهیم بود. اگر به قیمت تمام شده ۴۸ هزار تومان نرسیم، مرغ‌داران مرغ‌های خود را به کشتارگاه داده چون امکان متحمل شدن ضرر را ندارند. در حال حاضر یک واحد گله که سنی زیر ۶۰ هفته داشته باشد، ماهی ۹۰۰ میلیون تومان برای مرغ‌دار هزینه دارد.

به گزارش ایلنا، نبی پور در ارتباط با صادرات تخم مرغ به کشورهای همسایه نیز گفت: عمده صادرات ما به عراق و افغانستان است اما رقم آن بسیار ناچیز است. در حال حاضر مجموع صادرات ما ۵ هزار تُن در ماه نیز نمی‌رسد و حدود ۲۸۰۰ تُن در ۶ ماه گذشته صادرات داشتیم. مقاصد صادرات ما نیز شامل افغانستان، عراق، قطر، امارات متحده عربی و عمان است که همگی خواهان تخم مرغ بوده؛ اما در عین حال در کشورهای عربی مصرف تخم مرغ به دلیل جمعیت کم، پایین است.