مشارکت وزارت تعاون در 15 درصد تولید ناخالص کشور

جانشین وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه دانش بنیان‌ها گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در 15 درصد تولید ناخالص داخلی کشور مشارکت دارد.
مشارکت وزارت تعاون در 15 درصد تولید ناخالص کشور

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری فارس، علی‌اکبر رضایی‌، جانشین وزیر تعاون، کا و رفاه اجتماعی در حوزه دانش بنیان‌ها اظهار داشت: ما با شرکت‌های دانش بنیان دنبال افزایش تاب‌آوری در خوداتکایی کشور همراه هستیم و بدون آنها نمی‌توانیم به خوداتکایی برسیم و قطعا خوداتکایی هم به اقتدار ملی می‌انجامد.

وی افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در 15 درصد تولید ناخالص داخلی کشور مشارکت دارد و بنابراین باید بحث‌های دانش‌بنیان در صنایعی مانند فولاد، دیجیتال، نفت پتروشیمی و الکترونیک که بستر خوبی برای فعالیت دانش‌بنیان‌ها دارد را دنبال کرد.

جانشین وزیر در حوزه دانش بنیان‌ها همچنین گفت: از نیمه سال دوم سال گذشته سامانه نظارتی و سامانه سوت‌زنی در وزارت کار راه‌‌اندازی شد که یکی از کامل‌ترین سامانه‌های سوت‌زنی در کشور بود، در این مدت 1100 گزارش مردمی دریافت کردیم که نیمی از آنها قابل اعتنا و پیگیری بود و بعد از بررسی 7 پرونده قضایی برای آنها تشکیل و به دستگاه‌های تابعه برای پیگیری قضایی ارجاع شد.

رضایی اضافه کرد: سامانه نظارتی اطلاعات در وزارت کار راه‌اندازی شد که تا پیش از این هیچ خبری از دستگاه‌های تابعه زیر مجموعه وزارت کار نداشتیم، حتی املاک و مستقلات توابع را‌‌‌‌‌‌‌‌ در اختیار نداشتیم، اما با راه‌اندازی سامانه اطلاعات به‌روز می‌شود و الان در مرحله اتصال سازمان‌های تابع به وزارتخانه هستیم که اولین مجموعه‌ها شامل شستا و بیمه عشایر و روستائیان به این سامانه متصل می‌شود.

وی همچنین گفت: یکی دیگر از سامانه‌ها، سامانه میثاق و شفافیت برای مدیران است که اطلاعات اولیه از مدیران جمع‌آوری شده و در مرحله دوم قرار داریم و انتصاب مدیران با استفاده از اطلاعات این سامانه انجام می‌شود.

جانشین وزیر در حوزه دانش بنیان‌ها اظهار داشت: در سامانه میثاق اطلاعات 400 مدیر سابق وزارتخانه را‌‌‌‌‌‌‌‌ تهیه کردیم که مبنای تصمیم‌گیری‌ها قرار گرفت و شناسنامه مدیران در اختیار وزیر تعاون قرار دادیم.

مسئول سابق حراست وزارت کار همچنین گفت: ستاد مبارزه با تعارض منافع و فساد تشکیل دادیم که با تلاش دستگاه‌ها منجر به تشکیل 70 پرونده فساد شد و ورودی این ستاد صرفا از حراست نیست، از سایر دستگاه‌ها هم ورودی داریم، در حال حاضر 70 پرونده است که به توابع زیر مجموعه وزارت کار فرستادیم که با آن برخورد قضایی شود.

رضایی محور اصلی کار حراست را‌‌‌‌‌‌‌‌ پیشگیری از ایجاد فساد دانست و گفت: رویکرد ما شناسایی گلوگاه‌ها و بستر فساد است که اجازه ندهیم از ابتدا شکل گیرد، در این زمینه نقاط چالش‌زا را‌‌‌‌‌‌‌‌ احصا کرده‌ایم و هنوز به نقطه صفر مطلوب هم نرسیده‌ایم.

در این مراسم همچنین حسین‌پور سرپرست جدید حراست وزارت کار اظهار کرد: اهتمامی که نسبت به مبارزه با فساد وجود دارد قابل تقدیر است و باید همه کمک کنند تا خواسته مردم در توزیع عدالت که همان خواسته اسلام و امیرالمؤمنین است در عرصه عدالت اتفاق بیفتد که یکی از آنها مبارزه با فساد است.

سرپرست جدید حراست گفت: کار مبارزه با فساد به صورت بی‌امان ادامه می‌یابد، وحدت مدیریت و فرماندهی باید ایجاد شود و با یکپارچگی حرکت کنیم.