سوداگری علت افزایش قیمت تخم مرغاطلاعات ضروری

ایرانیان جهان – ایسنا /دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار گفت: دخالت دولت در توزیع تخم مرغ غلط است و موضوعاتی چون سوداگری و انبارکردن در این بخش پیش آمده است.
فرزاد طلاکش با بیان اینکه از آذر ماه به بعد حدود 80 درصد نهاده های مورد نیاز واحدهای مرغداری با قیمت مصوب دولتی تامین شده است، اظهار کرد: 20 درصد باقی مانده نیز به دلیل عدم تطبیق مرغداران با سامانه بازارگاه و مشکلات نرم افزاری تامین نشده است که وزارت جهاد در تلاش برای حل این مشکل است.
وی ادامه داد: البته این 80 درصد نهاده ای که مرغداران با قیمت مصوب دولتی دریافت کرده اند با تاخیر بوده ولی فشار مالی شدید را از روی آنها برداشته است.
دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار اضافه کرد: از خوراک طیور فقط ذرت و سویا ارز 4200 تومانی برای واردات دریافت می کنند و باقی اقلام مانند مکمل های اسیدامینه، ویتامین ها، پودرهای مختلف در جیره غذایی طیور، واکسن و دارو همه با ارز نیمایی تامین می شود و همین امر قیمت تمام شده تخم مرغ را بالا برده است؛ به طوری که اگر مبنا را بر تامین 80 درصدی ذرت و سویای دولتی بگذاریم قیمت تمام شده تخم مرغ با سود مرغدار 16 هزار و 500 تومان خواهد شد.
وی در پاسخ به این سوال که علت افزایش قیمت تخم مرغ در بازار و چند نرخی بودن آن در هفته های اخیر چیست، گفت:هیچ مشکلی در تولید تخم مرغ ایجاد نشده و به میزان کافی برای نیاز روز مردم تخم مرغ در کشور داریم. اما متاسفانه دولت روش اشتباهی را برای توزیع تخم مرغ در نظر گرفته است و مرغداران را مکلف کرده که تخم مرغ های خود را به شرکت پشتیبانی امور دام تحویل دهند و توزیع تخم مرغ از آنجا صورت گیرد. برخی افراد سوداگر نیز از این فرصت سوء استفاده کرده اند و باعث ایجاد حباب در قیمت تخم مرغ شده اند.
طلاکش افزود: در حقیقت این افراد که صلاحیت آنها تایید هم نشده از شرکت پشتیبانی امور دام تخم مرغ تحویل گرفته ولی وارد بازار نکرده اند و این تخم مرغ ها سر از جاهای دیگری درآورده است.
به گفته وی دخالت دولت در توزیع تخم مرغ غلط است و موضوعاتی چون سوداگری و انبارکردن پیش آمده است.
وی در ادامه با بیان اینکه اگر می خواهیم از افزایش قیمت تخم مرغ و عرضه غیربهداشتی آن در ایام کرونا جلوگیری شود نباید اجازه دهیم تخم مرغ بسته بندی نشده وارد بازار شود، گفت: وقتی تخم مرغ بسته بندی و شناسنامه دار شود راه برای چند نرخی شدن آن در خرده فروشی ها و عمده فروشی ها بسته خواهد شد و در صورت افزایش قیمت دستگاه های مربوطه پاسخگو خواهند بود. ولی وقتی تخم مرغ به صورت فله فروخته می شود قیمت آن قابل کنترل نیست.
دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار در پایان گفت: یک بخشنامه دو امضایی از وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی ابلاغ شده است که از اول بهمن ماه بایستی فقط تخم مرغ بسته بندی شده عرضه شود، امیدواریم مانعی بر سر راه این بخشنامه ایجاد نشود.