سه ماه دیگر دچار بحران قیمت تخم‌مرغ می‌شویم

رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار خراسان رضوی گفت: سه ماه دیگر دچار بحران قیمت تخم‌مرغ می‌شویم و خرید تخم مرغ و نگهداری آن در سردخانه یکی از راه حل های این مشکل است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد ، سید حسین موسوی‌نژاد درباره مشکلات سر راه صنعت مرغ تخم‌گذار، گفت: مشکلاتی که صنعت طیور تخم‌گذار امروز با آن دست و پنجه نرم می‌کند به دلیل عدم حمایت دولت از این بخش است؛ این امر سبب شد مرغداران مرغ تخم‌گذار انگیزه خود را برای تولید از دست بدهند.

وی به کاهش تولید تخم مرغ در خراسان رضوی در سال ۹۹ اشاره کرد و افزود: در سال ۹۸ روزانه ۶۰۰ تن تخم مرغ تولید می‌کردیم و این عدد در سال ۹۹ به روزانه ۴۵۰ تن رسید.

رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار خراسان رضوی ادامه داد: در ابتدای سال ۱۴۰۰ بازهم هشدار دادیم و گفتم باتوجه به اینکه کاهش قیمت تخم مرغ را داریم، چرا دولت چابکی لازم در بحث قیمت گذاری تخم مرغ و بحث صادرات را ندارد و درصدد است بعد از یک خواب زمستانه تصمیم گیری کند.

موسوی‌نژاد بیان کرد: در ابتدای امسال که قیمت تخم مرغ به کمتر از قیمت مصوب رسید عنوان کردیم که شرکت پشتیبان امور دام مکلف به خرید تخم مرغ است. مسؤولان سیاستگذار در دی ماه سال گذشته قیمت تخم مرغ را به صورت غیر کارشناسی ۱۴ هزار تومان اعلام کردند و این در حالی است که قیمت ذرت و سویا را حدود ۲۰ درصد افزایش دادند.

وی تصریح کرد: همه این عوامل سبب شد در ابتدای سال ۱۴۰۰، قیمت تمام شده یک کیلوگرم تخم مرغ به بیش از ۱۸ هزار تومان برسد؛ اما امروز ۱۰ هزارتومان فروش می‌رود.

رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار خراسان رضوی خرید تخم مرغ و نگهداری آن در سردخانه را یکی از راه‌های حل این مشکل خواند و تاکید کرد: اگر این شرایط ادامه پیدا کند، حدود سه ماه دیگر دچار بحران قیمت می‌شویم.

موسوی‌نژاد با بیان اینکه به نظر می‌رسد برخی جو نارضایتی در کشور ایجاد می‌کنند و از طرفی می‌خواهند که تولید نباشد تا تخم مرغ را وارد کنند و به تولید ضربه بزنند، اظهار کرد: سال گذشته روزانه ۴۵۰ تن تولید تخم مرغ تولید می‌کردیم و امروز این میزان به کمتر از ۳۵۰ تن رسیده و این امر انگیزه تولید را گرفته است.