افزایش ۲.۵ برابری قیمت جوجه یک روزه

نایب رئیس کانون مرغداران گوشتی گفت افزایش ۲.۵ برابری قیمت جوجه یک روزه بخاطر دلالی خبر داد.

حبیب اسدالله نژاد گفت: قیمت مصوب هر قطعه جوجه یک روزه گوشتی چهار هزار و 200 تومان است که عرضه آن به واحد‌های مرغداری با دست دلالان باعث شده قیمت آن در بازار به حدود 11 هزار تومان برسد.
وی ادامه داد: جالب است مرغداران برای تامین جوجه یکروزه با همین قیمت هم دچار چالش شده‌اند.

نایب رئیس کانون مرغداران گوشتی گفت: انتظار این است که همانگونه که برای عرضه مرغ زنده با نرخ مصوب 17 هزار و 100 تومانی سخت گیری وجود دارد برای عرضه جوجه یک روزه با نرخ مصوب هم همان سخت‌گیری‌ها وجود داشته باشد تا واحد‌های پرورش مرغ گوشتی نیز دچار ضرر و زیان نشوند.

اسدالله نژاد تاکید کرد: ​شاهد حجم بالایی از سودجویی در عرضه جوجه یک روزه و حتی مرغ گرم هستیم و این موضوع حاصل ضعف نظارت و بی توجهی مسئولان ذیربط است.
وی گفت: در حالی که اثر تورمی جوجه یک روزه در صورت رعایت قیمت مصوب بر قیمت تمام شده هر کیلو مرغ باید حدود 12/4 درصد باشد هم اکنون این اثر به 24 درصد رسیده است.
نایب رئیس کانون مرغداران گوشتی با بیان اینکه بهترین ساز و کار برای عرضه جوجه یک روزه، سامانه بازارگاه است افزود: البته مشکلات عرضه نهاده‌های دامی در این سامانه برای جوجه یک روزه به حداقل می‌رسد، اما به نظر می‌آید اراده‌ای برای منطقی کردن عرضه جوجه یک روزه وجود ندارد.

اسدالله نژاد گفت: البته قیمت جوجه یک روزه چهار هزار و 200 تومان نیست و حدود پنج تا پنج هزار و 500 تومان است همچنین قیمت مرغ زنده هم در واحد‌های مرغداری بیش از نرخ مصوب 17 هزار و 100 تومان است و در شرایط فعلی از مرز 20 هزار تومان عبور کرده و انتظار می‌رود که اصلاح قیمت جوجه یک روزه و همچنین مرغ زنده در دستور کار دولت باشد تا تولید دچار چالش و بحران نشود.