افزایش قیمت هر شانه تخم مرغ تا۵۰ هزار تومان

همزمان با آغاز تعطیلات کرونایی، شاهد افزایش برخی اقلام مصرفی از جمله افزایش قیمت هر عدد تخم مرغ به قیمت هزار و ۷۰۰ تومان و شانه تخم مرغ به قیمت ۵۱ هزار تومان، بودیم.

افزایش قیمت شانه تخم مرغ

دیدارنیوز ـ با آغاز تعطیلات کرونایی قیمت هر شانه تخم مرغ سر به فلک کشید؛ بررسی‌های میدانی حاکی از افزایش قیمت هر شانه تخم مرغ به ۵۱ هزار تومان است.

بررسی‌های میدانی بازار حاکی از افزایش قیمت هر عدد تخم مرغ به هزار و ۷۰۰ تومان است و هر شانه تخم مرغ نیز در بازار به قیمت ۵۱ هزار تومان به فروش می‌رشد؛ فروشندگان بر این باورند که تعطیلات اصلی‌ترین نقش را در رشد قیمت‌ها در بازار تخم مرغ داشته است و به گفته آن‌ها با آغاز تعطیلات تخم مرغ با قیمت‌ها بالاتری عرضه می‌شود.

پیش از وقوع این اتفاق و در اوایل مرداد ماه گمانه زنی‌هایی در خصوص افزایش قیمت هر شانه تخم مرغ به ۴۰ هزار تومان به گوش می‌رسید و حال پیش بینی افزایش قیمت هر شانه تخم مرغ با درصد بیشتری محقق شده است؛ مشکلات عدیده‌ای در پس پرده گرانی مرغ و تخم مرغ نهان است و یکی از آن‌ها کمبود نهاده در بازار است.

معضل کمبود نهاده از اوایل سال جاری تشدید شده است به طوری که به گفته رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گاهی رسیدن نهاده‌ها به مرغداری‌ها تا دو ماه به طول می‌انجامد؛ از طرف دیگر این نهاده، اما در بازار آزاد به وفور یافت می‌شود و مرغداران برای جلوگیری از تلفات و از بین رفتن سرمایه‌های خود ناچار به تهیه نهاده از بازار آزاد می‌شوند و این امر هزینه‌های تولید را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد و در آخر منجر به افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ در بازار خواهد شد.

کمبود نهاده و افزایش هزینه‌های تولید تنها قیمت تخم مرغ را افزایش نداده است بلکه از سال گذشته تاکنون قیمت مرغ زنده تخم‌گذار ۱۴۰ درصد گران شده است؛ یعنی سال گذشته قیمت هر مرغ زنده تخم‌گذار ۴۲ هزار تومان بوده است، اما حالا بین ۱۰۰ تا ۱۰۵ هزار تومان فروخته می‌شود. همچنین قیمت مرغ زنده سه ماهه نیز به ۷۰ هزار تومان رسیده است.

افزایش کرایه‌های حمل و نقل، اما معضل دیگری است که منجر به گرانی تخم مرغ و مرغ شده است؛ رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در این خصوص گفته است که کرایه حمل و نقل بسیار بالا رفته است. ۱۰ تا ۱۵ درصد قیمت تمام شده تخم مرغ کرایه حمل و نقل است؛ که این کرایه از ارسال نهاده از بنادر تا مرغداری‌ها تا ارسال تخم مرغ از مرغداری‌ها به مراکز توزیع است.
چرا بازار نهاده‌ها ملتهب است؟

از زمانی که بازار نهاده‌ها با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده است دو سال می‌گذرد؛ نهاده‌ها که همان خوراک اصلی دام و طیور محسوب می‌شود، یا به دست تولیدکننده نمی‌رسد و یا تولیدکننده با مشقت‌های فراوان آن را با قیمت بالا دریافت می‌کند؛ این موضوع در حالیست که نهاده‌های دامی مشمول ارز ترجیحی بوده و سالانه یارانه زیادی بدان اختصاص می‌یابد.

کارشناسان بر این باورند که یکی از اصلی‌ترین مشکلات بازار نهاده‌ها ارز ترجیحی است؛ تخصیص ارز ترجیحی به نهاده‌ها سبب شد تا عده‌ای از رانت حاصل از این ارز بهره برند و نهاده‌ای که یارانه زیادی به آن اعطا شده بود، سر از بازار آزاد درآورد.