استمرار نابه‌سامانی بازار تخم‌مرغ تا بهمن/ نرخ هر شانه تخم‌مرغ درب مرغداری ۳۶ هزار تومان

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران گفت: با توجه به شرایط کنونی تولید و عرضه پیش‌بینی می‌شود که نا‌به‌سامانی‌ها تا بهمن در بازار ادامه یابد.

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران، با اشاره به اینکه گرانی تخم‌مرغ ارتباطی به مرغدار ندارد، اظهار کرد: قیمت تمامی اقلام سبد خانوار لحظه‌ای در نوسان است که تخم‌مرغ هم از این امر‌ مستثنی نیست.

او قیمت کنونی هر کیلو تخم‌مرغ درب مرغداری را ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: قیمت کنونی هر شانه تخم‌مرغ ۲ کیلویی درب مرغداری ۳۶ هزار تومان است.

نبی پور قیمت تخم‌مرغ در میادین را ملاک بازار دانست و گفت: با توجه به افزایش هزینه تولید، عرضه هر شانه تخم‌مرغ با نرخ ۴۲ تا ۴۳ هزار تومان در مغازه‌های خرده‌فروشی گران نیست.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان‌ تهران ادامه داد: با توجه به بسته بودن سامانه بازارگاه، مرغداران به علت کمبود دان ناچار به تامین از بازار آزاد هستند که با این وجود عرضه هر کیلو تخم‌مرغ با نرخ ۲۵ تا ۲۶ هزار تومان صرفه اقتصادی ندارد.

او قیمت کنونی هر کیلو ذرت در بازار آزاد را ۵ هزار و ۳۰۰ تا ۵ هزار و ۴۰۰ تومان و کنجاله سویا را ۷ تا ۸ هزار تومان اعلام کرد.

نبی پور کمبود عرضه را یکی از دلایل اصلی گرانی‌ تخم‌مرغ در بازار اعلام کرد و افزود: با توجه به پیش‌بینی وضعیت نامطلوب تولید و بازار تخم‌مرغ در شش ماه دوم سال، تصمیم گرفته شد که در ماه‌های خرداد، تیر و مرداد، مرغ تخم‌گذار تولک اجباری برده شود.

او از استمرار نابه سامانی بازار تخم‌مرغ تا بهمن ماه خبر داد و گفت: قیمت پایین تخم‌مرغ از اسفند تا تیر منجر به ارسال مرغ به کشتارگاه شد که در نهایت به سبب کمبود عرضه، بازار تخم‌مرغ ملتهب خواهد شد.

این مقام مسئول تولید روزانه تخم‌مرغ را ۲ هزار و ۴۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ تن اعلام کرد و گفت: با احتساب سرانه مصرف ۱۰ تا ۱۰.۵ کیلو تخم مرغ، تولید ۹۰۰ هزار تن محصول جوابگوی نیاز کشور است، اما جو روانی بازار منجر به گرانی تخم‌مرغ شده است.

او قیمت کنونی تخم‌مرغ را از گوجه‌فرنگی ارزان‌تر دانست و افزود: با روی کار آمدن دولت جدید هر چند تمامی مشکلات به یکباره رفع نمی‌شود، اما امیدواریم به تولیدکننده بها داده شود.

نبی پور ادامه داد: پتانسیل تولید تخم مرغ در کشور به حدی بالاست که امکان صادرات ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن با برنامه ریزی مسئولان و عدم دخالت وجود دارد به طوری که اگر دخالتی در کار مرغداران صورت نگیرد، مشکلات رفع می‌شود.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار با اشاره به اینکه ۷۰ تا ۷۵ درصد کنجاله سویا و ۱۰۰ درصد ذرت از سامانه بازارگاه تامین‌ می‌شود، بیان کرد: تاخیر در توزیع نهاده دامی‌ موجب شده تا مرغدار مجبور به تامین از بازار آزاد شود ‌که این موضوع هزینه تولید را به شدت افزایش می‌دهد.

او در پایان تصریح کرد: علی‌رغم‌ فراوانی نهاده دامی در بازار آزاد، اما ذرت و کنجاله در سامانه بازارگاه نیست.