عوارض صادرات تخم مرغ حذف می‌شود

رضا ترکاشوند، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار ایران از حذف عوارض صادرات تخم مرغ از ابتدای شهریورماه خبر داد.

رضا ترکاشوند با بیان اینکه تولیدکنندگان تخم مرغ از سال گذشته تاکنون متضرر هستند افزود: امسال با افزایش هزینه‌های تولید از جمله نهاده‌های ذرت و کنجاله سویا با رشد مقطعی قیمت تخم مرغ در بازار روبرو شدیم که همین امر موجب تصمیم‌گیری ممنوعیت صادرات شد.

به گفته وی، با رشد نرخ تخم مرغ در بازار، دولت از ۱۴ تیرماه امسال برای صادرات تخم مرغ  ممنوعیت ایجاد کرد.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران تخمگذار کشور با اشاره به اینکه تصمیم‌گیری برای ممنوعیت صادرات موجب ضرر مجدد تولیدکنندگان تخم مرغ شد اظهارداشت: دولت از ابتدای مردادماه امسال برای صادرات این محصول عوارض چهار هزار تومانی در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۴۱ هزارتن صدرات انجام شده بود افزود: در سه ماه امسال  ۳۴ هزارتن تخم مرغ به کشورهای هدف صادر شده است.

ترکاشوند تصریح کرد: اکنون تولیدکنندگان تخم مرغ به دلیل افزایش هزینه‌های تولید از جمله نهاده‌ها در بازار با مشکلات پایین‌بودن قیمت مصوب این محصول، کمبود نقدینگی و بدهی بانکی روبرو هستند.

وی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان بیش از ۵۰ درصد نهاده مورد نیاز خود را از بازار خریداری می‌کنند، گفت: اکنون هر کیلوگرم ذرت را با نرخ بین دو هزارو ۵۰۰تومان و کنجاله سویا بین ۹ تا ۱۰ هزار تومان توسط تولیدکنندگان خریداری می‌شود.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران تخمگذار کشور افزود: این درحالی است که ستاد تنظیم بازار در ۳۰ خرداد ماه امسال قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ را درب مرغداری‌ها برحسب نرخ مصوب ذرت و کنجاله سویا  را ۹ هزار و ۵۰۰  تومان تعیین کرده بود.

ترکاشوند از دولت خواست تا بخش عمده نهاده‌های مورد نیاز تولید را با قیمت‌های مصوب در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد.

طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم کنجاله سویا در بنادر دو هزار و ۴۵۰ تومان، ذرت و جو یک هزار و ۳۵۰ تومان است که با احتساب هزینه حمل به استان‌ها باید هر کیلو کنجاله دو هزار و ۶۰۰ تومان و ذرت و جو یک هزار و ۵۰۰ تا یک هزارو ۶۰۰ تومان به دست تولیدکنندگان برسد.