رشد ۷۰ درصدی پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی

تسهیلات پرداختی اشتغال پایدار روستایی و عشایری به معرفی شدگان نهادهای حمایتی، طی ۹ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نزدیک ۷۰ درصد رشد داشته است.

به گزارش بازار، طرح اشتغال روستایی که از سال ۹۷ با برداشت از صندوق توسعه ملی در حال انجام است اکنون در پنجمین مرحله واریز تسهیلات است و در برخی طرح‌ها بازپرداخت‌ها انجام شده است. رشد ۷۰ درصدی پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی

در مرحله اول پرداخت تسهیلات موضوع این قانون در ۲۶ دی ماه ۱۳۹۶، مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریال (معادل ۳۷۵ میلیون دلار سهم صندوق توسعه ملی).

در مرحله دوم در ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷، مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریال (معادل ۳۷۵ میلیون دلار سهم صندوق توسعه ملی).

در مرحله سوم در ۲۶ دی ماه ۱۳۹۷ مبلغ ۱۴ هزار و ۳۹۱ میلیارد ریال (معادل ۱۱۷۵.۵ میلیون دلار سهم صندوق توسعه ملی).

در مرحله چهارم در ۱ اسفند ماه ۹۷ مبلغ ۲۲ هزار و ۵۰۹ میلیارد ریال (معادل ۲۷۴.۵ میلیون دلار سهم صندوق توسعه ملی).

در مرحله پنجم در ۵ بهمن ماه ۹۸ مبلغ ۳۰ هزار و ۶۱۵ میلیارد ریال (معادل ۲۴۵ میلیون دلار سهم صندوق توسعه ملی)،

اختصاص یافته اما به دلیل عدم تخصیص منابع همچنان پرداخت مرحله پنجم این تسهیلات ادامه دارد و مرحله بازپرداخت برای برخی از دریافت کنندگان آغاز شده است.

آخرین گزارش بانک توسعه تعاون به عنوان یکی از بانک‌های عامل در طرح اشتغال روستایی آمده بانک توسعه تعاون در اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری، تا پایان آذر ماه امسال در اجرای بخشی از طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری مبلغ ۵۶۷۶ میلیارد ریال تسهیلات به معرفی شدگان نهادهای حمایتی پرداخت کرد.

بانک توسعه تعاون به عنوان بانک صددرصد دولتی و بانک عامل از ابتدای اجرای طرح ملی اشتغال پایدار روستایی و عشایری تاکنون بیش از ۳۱ هزارمیلیارد و ۵۶۰ میلیون ریال تسهیلات پرداخت کرده که از این میزان بیش از ۵۶۷۶ میلیارد ریال به معرفی شدگان نهادهای حمایتی اختصاص یافته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد تسهیلات پرداختی اشتغال پایدار روستایی و عشایری به معرفی شدگان نهادهای حمایتی طی نه ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک ۷۰ درصد رشد داشته است، از محل این میزان تسهیلات پرداختی ۱۳ هزار و ۲۶۸ طرح از سوی مددجویان در سراسر کشور راه اندازی شده است.

بررسی عملکرد شعب بانک توسعه تعاون در سراسر کشور نشان می‌دهد، خراسان رضوی با ۸۱۸ طرح، فارس با ۸۰۳، آذربایجان شرقی با ۷۴۸، کرمانشاه با ۶۷۲ و کرمان با ۶۲۱ طرح در رتبه‌های اول تا پنجم تعداد طرح‌های مشمول پرداخت تسهیلات قرار دارند، فارس با ۳۸۴ میلیارد ریال، خراسان رضوی با ۳۷۴ میلیارد ریال، آذربایجان شرقی با ۳۰۶ میلیارد ریال، کرمانشاه با ۲۷۶ میلیارد ریال و خوزستان با ۲۶۵ میلیارد ریال در رتبه‌های اول تا پنجم میزان پرداخت تسهیلات قرار دارند.