برابری قیمت هر شانه تخم‌مرغ با یارانه نقدی!

هر ساله با کاهش دمای هوا قیمت مرغ و تخم مرغ دچار گرانی می‌شود، اما امسال رشد قیمت این کالا بی‌سابقه بوده است به طوری که قیمت هر شانه تخم مرغ به معادل یارانه نقدی هر نفر رسیده و هنوز وعده‌های ارزانی مسئولان بعد از یک هفته محقق نشده است.

 

 

سرویس اقتصاد جوان آنلاین: اخیراً قیمت تخم مرغ در واحد‌های صنفی پس از چند ماه ثابت ماندن دوباره دچار نوسان شده و این بار تا ۵۰ هزار تومان نیز در ازای هر شانه افزایش یافته است. بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که قیمت هر شانه تخم مرغ در واحد‌های صنفی سطح شهر متفاوت است به طوری که واحد‌ها از شانه‌ای ۴۳ تا ۴۹ هزار تومان قیمت می‌دهند که این موضوع بوی دلال‌بازی و سودجویی برخی افراد در زنجیره تولید تا مصرف را می‌دهد. برخی مغازه‌داران معتقدند افزایش قیمت تخم مرغ توسط دلالان صورت گرفته زیرا هیچ کمبودی در بازار وجود ندارد و به هر اندازه که سفارش دهند، تخم مرغ تحویل می‌گیرند. هر کارتن تخم مرغ شامل ۶ شانه برای مغازه‌دار نسبت به هفته گذشته ۷۰ هزار تومان بیشتر تمام می‌شود.
فروش تخم مرغ با قیمت مصوب به شرط تأمین نهاده دامی
ناصر نبی‌پور سخنگوی اتحادیه مرغداران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه گرانی تخم مرغ در خرده‌فروشی‌ها ارتباطی به مرغدار ندارد، اظهار کرد: هم‌اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۲ هزار تومان معادل شانه‌ای ۲۴ هزار تومان است.
وی افزود: پشتیبانی امور دام، سازمان حمایت و وزارت جهاد کشاورزی بر توزیع تخم مرغ با نرخ مصوب همچنان اصرار می‌ورزند و در مقابل قرار است صددرصد نهاده دامی را با نرخ مصوب در اختیار مرغداران قرار دهند. نبی‌پور قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ را ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: مسئولان ستاد تنظیم بازار تا بالای ۱۴ هزار تومان را دارند که به احتمال زیاد نرخ مصوب جدید در روز‌های آتی اعلام خواهد شد. سخنگوی اتحادیه سراسری مرغداران میهن در واکنش به افزایش قیمت تخم مرغ گفت: طی روز‌های گذشته روند توزیع نهاده‌های دامی بهبود یافته و بازار رو به تعادل است. مرغداران هر کیلوگرم تخم مرغ را با نرخ مصوب ۱۲ هزار تومان تحویل میادین میوه و تره‌بار می‌دهند و در میادین قیمت برای مصرف‌کننده نهایی حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان است.
افت ۲۵ درصدی تولید تخم مرغ
نبی‌پور ادامه داد: در مواقعی که قیمت تخم مرغ کاهش می‌یابد، مغازه‌داران این نرخ را اعمال نمی‌کنند چراکه در بهار زمانی که قیمت هر کیلو تخم مرغ ۶ هزار تومان معادل هر شانه دو کیلویی ۱۲ هزار تومان بود، مغازه‌داران با نرخ ۲۴ تا ۲۵ هزار تومان می‌فروختند که این امر نشان از سودجویی مغازه‌داران است. وی با انتقاد از بالابودن قیمت نهاده‌های تولید بیان کرد: قیمت کنونی متیونین از ۲۱ تا ۲۲ هزار تومان به ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان و مکمل به ۳۰ هزار تومان رسیده است، همچنین قیمت کارتن و شانه لحظه‌ای افزایش می‌یابد. قیمت نهاده‌هایی که شامل سهمیه نیست، لحظه‌ای افزایش می‌یابد که در نرخ تمام‌شده تولید اثر‌گذار است. بر اساس این گزارش باز هم تأمین نکردن نهاده‌های دامی از سوی دولت و با قیمت مصوب تبدیل به معضلی برای تولیدکننده‌ها و در نهایت افزایش قیمت مواد غذایی برای مصرف‌کننده شده است. به نظر می‌رسد دولت از سیاست‌های اشتباهی برای تأمین نهاده‌های دامی به تولیدکننده‌ها تبعیت می‌کند چراکه این موضوع ماه‌هاست در کشور مطرح است و نه تنها رفع نشده بلکه تشدید نیز یافته است. تأمین بخشی از نهاده دامی آزاد و بخشی مصوب موجب چند نرخی شدن تخم مرغ در بازار و در نهایت دلال‌بازی و سودجویی شده است و شاهد این وضعیت در بازار هستیم. قسمت تأسفباری که در نظرات کاربران فضای مجازی درباره گرانی بی‌قید و بند تخم مرغ بیان شده است، هم‌ترازی نرخ حباب‌دار شانه تخم مرغ با مبلغ یارانه نقدی یک فرد است؛ قیمتی که تنها با گرانفروشی‌ها باب شده و تنها نیازمند برخورد قاطع با آنهاست.