25درصد کل صادرات مرغ کشور از‌ گلستان انجام می‌شود

به گزارش(ایسنا)، مهندس قوانلو در مراسم افتتاح سیزدهمین نمایشگاه دام و طیور استان افزود: سال گذشته 370 میلیون دلار کالای غیرنفتی از استان صادر شد که 300 میلیون دلار از طریق مرزهای استان و 70 میلیون دیگر مختص محصولات استان بوده که از سایر گمرکات کشور، به خارج صادر شد.

وی ادامه داد: استان گلستان با تولید سالانه 150 هزار تن گوشت مرغ تنها از 50 درصد ظرفیت و توان تولید خود استفاده می‌کند، بنابر‌این اگر بخواهیم صادرات را رونق دهیم، باید با فناوری‌های روز 50 درصد ظرفیت باقیمانده را نیز وارد چرخه تولید کنیم.

‌قوانلو گفت: 45 میلیون دلار از کل صادرات غیرنفتی گلستان نیز مربوط به بخش لبنیات است که نشانگر آن است زمینه رشد و توسعه صادرات غیرنفتی از استان به‌خوبی فراهم است.

‌وی پیش‌بینی کرد: میزان صادرات امسال گلستان با 60 تا 70 درصد رشد، تا پایان سال به بیش از 600 میلیون دلار برسد که این میزان با توجه به افزایش 20 تا 25 درصدی دوماهه نخست سال جاری، دور از انتظار نیست.

‌رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان، برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی با توانمندی و ظرفیت‌های بالا را یکی از راه‌های توسعه صادرات و همکاری با کشورهای دیگر اعلام کرد.

‌وی اظهار کرد: یکی از اهداف سه‌گانه دولت تدبیر و امید که رئیس‌جمهور محترم در ابتدای سال بیان کردند، بحث توسعه صادرات غیرنفتی است و استان گلستان با توجه به رونق و رشد صادرات، استانی مستعد درزمینهٔ تجارت خارجی است.

‌به گفته قوانلو، این استان با 31 درصد رشد صادرات غیرنفتی در سال 93 نسبت به سال 92، رتبه سوم کشور را به دست آورد‌.

‌رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان همچنین گفت: خط ریل احداث‌شده در استان که ایران را به کشورهای ترکمنستان و قزاقستان متصل می‌کند، بخش عمده‌ای از محدودیت‌های ترافیکی را در بحث صادرات حل کرده و با آغاز بکار بخش صادرات این گمرک ریلی از هفته آینده، امیدواریم به‌زودی بخش واردات هم فعال شود تا تجار و بازرگانان بتوانند به‌راحتی به فعالیت بپردازند.

‌وی یکی از راه‌های توسعه صادرات و همکاری با کشورهای دیگر را‌ برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی با توانمندی و ظرفیت‌های بالا دانست تا ضمن تعامل با کشورهای دیگر، بتوان به علم و فناوری روز دست‌یافت و ضمن افزایش بهره‌وری، میزان تولید و صادرات را نیز افزایش داد.

‌مراسم افتتاح سیزدهمین نمایشگاه دام و طیور استان با حضور مهندس مرگدری معاون برنامه‌ریزی استاندار‌، مهندس قوانلو رئیس سازمان صنعت‌، معدن و تجارت استان‌، دکتر مهاجر رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان‌، مدیران دستگاه‌های اجرایی‌، تجار‌، بازرگانان و تولیدکنندگان بخش خصوصی در محل نمایشگاه بین‌المللی استان برگزار شد.

در سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت دام و طیور استان، شرکت‌ها و نمایندگانی از استان‌های گلستان، تهران، مازندران، البرز، اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، قزوین، آذربایجان غربی و قم به همراه نمایندگان فعال از کشورهای آلمان، چین، هلند، انگلستان، ترکیه،ایتالیا و فرانسه در قالب 60 غرفه حضور دارند.

‌این نمایشگاه تا 25 اردیبهشت در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان واقع در کیلومتر 4 جاده گرگان – آق‌قلا از ساعت 15 الی 21 برای بازدید علاقه‌مندان دایر است.