چرا بازار تخم‌مرغ ملتهب شد؟

رئیس اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار خراسان رضوی گفت: روز گذشته و در پی پیگیری‌های صورت گرفته از طرف اتحادیه وزارت کشاورزی اعلام کرد ارز ۴۲۰۰ تومانی مانند گذشته تا انتهای دی ماه سال جاری به نهاده‌های دامی تعلق می‌گیرد و برای ماه‌های آینده تا آخر سال در این خصوص اطلاع‌رسانی خواهد شد. بنابراین التهابی که در چند روز اول دی ماه در بازار ایجاد شده بود، با اعلام وزارتخانه در ارتباط با تخصیص نهاده‌های دامی آرام گرفته است.

سیدحسین موسوی‌نژاد در خصوص دلایل افزایش قیمت تخم‌ مرغ در بازار اظهار کرد: در حال حاضر قیمت تخم ‌مرغ برای مصرف‌کننده به ازای هر کیلو ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان است و نباید این محصول بالاتر از این قیمت در بازار عرضه شود. هم‌اکنون این آمادگی وجود دارد تا در صورت نیاز هر فروشگاه یا مرکز خرید به آن تخم ‌مرغ با قیمت مصوب مرغداری تحویل داده شود. در حال حاضر قیمت فروش تخم‌ مرغ از درب مرغداری ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان مصوب شده است.
تبلیغات

وی با اشاره به اینکه میزان جوجه‌ریزی در آذر ماه سال جاری ۳۵۸ هزار و ۴۱ قطعه جوجه بوده، افزود: اگرچه نبود تخصیص ارز دولتی به نهاده‌های دامی منجر به افزایش هزینه‌های تمام شده تولید می‌شود اما در حال حاضر تا انتهای دی ماه ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده‌هایی همچون ذرت و کنجاله سویا اختصاص یافته است.

رئیس اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار خراسان رضوی تصریح کرد: از ابتدای دی ماه عدم بارگذاری اطلاعات در سامانه سماصط(سامانه مدیریت اطلاعات صنعت طیور) و انتشار برخی اخبار در خصوص حذف ارز دولتی نگرانی‌هایی بین مرغداران و دامداران ایجاد کرد که منجر به التهاب در بازار شد؛ لذا در این خصوص ما به عنوان اتحادیه مربوطه از وزارت جهاد کشاورزی درخواست کردیم درباره تخصیص ارز دولتی به نهاده‌ها تکلیف را مشخص کند.

حذف ارز دولتی موجب افزایش دو برابر قیمت‌ها خواهد شد

وی افزود: در حال حاضر هزینه‌های تولید یک کیلوگرم تخم ‌مرغ در دی ماه سال ۱۴۰۰ نسبت به دی ماه سال گذشته حدود ۴۰ درصد افزایش داشته است؛ بنابراین قیمت عرضه تخم‌ مرغ نیز نسبت به سال گذشته حدود ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

موسوی‌نژاد درباره قیمت تخم‌ مرغ تا پایان سال عنوان کرد: قیمت تخم‌ مرغ در آینده بستگی به تخصیص ارز دارد. در صورتی که ارز دولتی همچنان به نهاده‌ها تعلق بگیرد، قیمت‌ها نباید افزایش پیدا کند اما در صورت عدم پرداخت ارز دولتی قیمت‌ها افزایش پیدا کرده و حداقل ۲ برابر می‌شود.