وزارت انرژی روسیه از لغو ممنوعیت صادرات گازوئیل خبر داد

به گزارش ایرنا از تاس ، در این بیانیه آمده است: «دولت فدراسیون روسیه تصمیم گرفته است تا ممنوعیت موقت صادرات سوخت دیزل تابستانی را که در ۲۱ سپتامبر به عنوان بخشی از مجموعه اقداماتی برای تثبیت وضعیت قیمت در بازار داخلی سوخت موتور معرفی شده بود، لغو کند.

این وزارتخانه خاطرنشان کرد: طی دو ماه گذشته با حفظ حجم بالای پالایش نفت در این پالایشگاه، بازار داخلی از سوخت گازوئیل تجاری همه گریدها و بنزین موتور از جمله در کانال فروش بورس اشباع شده است

در نتیجه از زمان شروع ممنوعیت صادرات، قیمت عمده فروشی سوخت گازوئیل تابستانی در بورس کاهش یافته و ذخایر آن به بیش از ۳.۲ میلیون تن می رسد که ۱۴ درصد بیشتر از تاریخ ممنوعیت است.

این وزارتخانه همچنین گزارش داد که دوره زمستانی به طور سنتی با تکمیل چرخه نوسازی پالایشگاه و کاهش تقاضا برای سوخت دیزل تابستانی مشخص می شود که در بیشتر مناطق فدراسیون روسیه در دماهای پایین تقاضا کمتر است.

به منظور جلوگیری از تخلیه پالایشگاه های نفت و اطمینان از تولید بالای سوخت های پرطرفدار از جمله بنزین موتور تجاری و گریدهای زمستانی سوخت دیزل و همچنین با در نظر گرفتن تثبیت وضعیت قیمت در بازار داخلی، تصمیمی اتخاذ شد.

وزارت نیرو با تاکید بر لغو ممنوعیت موقت صادرات گازوئیل تابستانی، گفت : نظارت بر شاخص‌های تولید و قیمت برای اتخاذ تدابیر سریع برای عرضه سوخت به بازار داخلی ادامه خواهد داشت.

معاون اول مدیر کل مرکز تحقیقات استراتژیک بوریس کوپیکین می گوید که این اقدام به موقع انجام شد، زیرا محدودیت های صادرات فرآورده های نفتی بعنوان اقدامی برای ایجاد حجم اضافی در بازار داخلی و تثبیت قیمت ها معرفی شد.

فصل تابستان و پاییز افزایش تقاضا برای سوخت به پایان رسیده است، تقاضا برای سوخت دیزل به دلیل تکمیل کار میدانی کاهش یافته است، تعمیرات در پالایشگاه ها در حال تکمیل است. اندازه دمپر از اکتبر بازسازی شده است. قیمت جهانی نفت اندکی کاهش یافته و برعکس روبل تقویت شده است که بر جذابیت عرضه داخلی نیز تاثیر مثبت داشته است.

به گفته مرکز تحقیقات استراتژیک بوریس کوپیکین، بازار بتدریج به تعادل می رسد، قیمت ها هم در عمده فروشی و هم در خرده فروشی تثبیت شده است.

براساس این گزارش ، همه این عوامل نشان می دهد که زمان مناسبی برای رفع محدودیت های موقت اعمال شده قبلی و از سرگیری صادرات سوخت فرا رسید.

از ۲۱ سپتامبر، دولت روسیه ممنوعیت موقت صادرات بنزین و گازوئیل را برای ایجاد ثبات در بازار داخلی، به استثنای تعدادی از موارد اعلام کرد.