ورود مرغ مادر به فرابورس

نماد معاملاتی شرکت‌ مرغ مادر دیزباد در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، شرکت مرغ مادر دیزباد (سهامی عام) پس از احراز کلیه شرایط به عنوان دویست و سی و پنجمین نماد معاملاتی(یکصد و چهل و دومین شرکت در بازار دوم) در فهرست نرخ‌‎های فرابورس ایران درج شد.

این شرکت که در 3 شهریور امسال پذیرش و در 25 بهمن ماه نیز نزد سازمان بورس اوراق بهادار ثبت و با نماد معاملاتی “دیزباد” در گروه زراعت و خدمات وابسته و زیرگروه پرورش طیور روی تابلوی فرابورس نشسته است.

شایان ذکر است احداث مزارع شرکت زنجیره تولید و عرضه محصولات پروتئینی دیزباد در ابتدا در سال 1354 در قالب طرحی به کارفرمایی وزارت کشاورزی در اراضی به وسعت 320 هکتار واقع در منطقه دیزباد سفلی ، جنب جاده مشهد – نیشابور کیلومتر 75 آغاز شد.

طرح اولیه شامل 16 باب سالن پرورش مرغ گوشتی، کارخانه تولید دان، کشتارگاه صنعتی طیور وسردخانه بود که پس از شروع بهره‌برداری، تا قبل از وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی چندین نوبت جوجه‌ریزی وپرورش مرغ گوشتی در آن انجام شد و پس از انقلاب اسلامی در سال 1363 طی مصوبه هیات وزیران وقت، کلیه تاسیسات یاد شده به بانک کشاورزی واگذار و پس از تغییر کاربری سالن‌ها از مرغ گوشتی به مرغ مادر گوشتی، در سال 1364 اولین جوجه‌ریزی گله مرغ مادر انجام شد.

متعاقبا و با توجه به نیاز، در سال 1368 نسبت به تاسیس و راه‌اندازی کارخانه جوجه کشی شامل 8 دستگاه ماشین جوجه‌کشی سام نو ( مشابه ایرانی جیمز وی) اقدام شد که پس از آن با نوع خارجی (جیمز وی مدلPT100) جایگزین گردید.

تاسیسات مرغ مادر و کارخانه جوجه‌کشی در سال 1377 در مزایده رسمی از سوی سازمان  اقتصادی کوثر (متعلق به بنیاد شهید و ایثارگران انقلاب اسلامی ایران) خریداری شد.

در دی ماه 1394 سازمان اقتصادی کوثر با یکپارچه‌سازی مدیریت شرکت‌های مرغ مادر دیزباد، مرغداران طوس و خوراک دام و طیور مشهد که سال‌ها در صنعت طیور حضور فعالی داشته‌اند و به جهت هم‌افزایی و ایجاد پایه مناسب جهت تشکیل زنجیره کامل تولید و عرضه محصولات پروتئینی اقدام کرد. زنجیره شمال شرق شامل 9 مزرعه پرورش مرغ مادر، 2 کارخانه جوجه‌کشی مدرن و 2 کارخانه دان مجهز بوده و با برخورداری از سه مزرعه مرغ گوشتی مالکیتی، مزارع مرغ گوشتی مشارکتی، کشتارگاه مشارکتی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای مکتوس، مرکز قطعه‌بندی و فرآوری، بارانداز و مرکز توزیع محصولات و رستوران‌های زنجیره‌ای مکفود اقدام به تولید گوشت مرغ سالم و بدون آنتی‌بیوتیک با نظارت کامل بر کل بخش‌های مختلف زنجیره کرده است که در تمام این مراحل اعم از تولید جوجه یکروزه، تولید خوراک طیور، پرورش نیمچه گوشتی، حمل و نقل، کشتار، بسته‌بندی و عرضه در فروشگاه‌ها، تحت نظر دامپزشکان و کارشناسان بهداشتی خبره و مجرب و دارای سابقه فعالیت انجام می‌گیرد.

هم اکنون زنجیره شمال شرق با دارا بودن ظرفیت 325 قطعه مرغ مادر گوشتی در 9 واحد پرورش مرغ مادر، دو کارخانه مجهز جوجه‌کشی به ظرفیت تعداد 32 میلیون قطعه در سال و دو واحد تولیدی دان با ظرفیت سالانه 108 هزار تن انواع خوراک طیور و نیز ایجاد فرصت شغلی برای 500 نفر نیروی انسانی کارآمد، ماهر و متخصص بصورت مستقیم و 5000 نفر غیرمستقیم، تبدیل به بزرگترین زنجیره تولید و عرضه گوشت مرغ در شرق کشور شده و سهم موثر و بسزایی در چرخه تولید انواع محصولات طیور مورد مصرف مجاورین و زائرین بارگاه ملکوتی ثامن الحجج حضرت امام رضا (ع) را دارا می‌باشد.