مرغ در آذربایجان‌غربی به اندازه کافی و با قیمت مصوب عرضه می‌شود

گروه استان‌ها-رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: مردم استان مطمئن باشند مرغ به اندازه کافی و با قیمت مصوب عرضه می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، اکبر کرامتی در جلسه بررسی مشکلات تولید جوجه یک روزه گوشتی واحد‌های تولیدی استان اظهار داشت:  عمده‌ترین عامل رشد نرخ جوجه یک روزه، افزایش تقاضا و هزینه‌های تولید است.

وی تقدیر از واحدهای تولیدی طیور در تامین مستمر مایحتاج مردم استان و ایجاد آرامش در بازار گوشت مرغ و تخم مرغ،  تصریح کرد: با توجه به شرایط نیمه اول سال گذشته و افزایش هزینه‌های تولید و پایین بودن قیمت مصوب مرغ، مرغداران دچار خسارت‌های سنگین و ضررهای چند هزار میلیاردی شدند و در نیمه دوم میزان جوجه‌ریزی در واحدهای مرغ مادر کاهش یافت که این کسری جوجه ریزی اثرات خود را از اواخر سال گذشته تاکنون نشان داده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه مردم استان مطمئن باشند مرغ به اندازه کافی و با قیمت مصوب عرضه می‌شود، خاطر نشان کرد: باید تلاش کرد تا واحدهای راکد این حوزه به چرخه تولید بازگردند و از واحدهای دارای مشکل نیز حمایت کنیم تا بتوانند با حداکثر ظرفیت فعالیت کنند.

283 تن مرغ در کشتارگاه‌های آذربایجان غربی کشتار و به بازار عرضه شد

در ادامه رضا یوسفی رضایی معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این جلسه با بیان اینکه نهاده اصلی صنعت طیور جوجه یک روزه است گفت: با هرگونه قاچاق جوجه یکروزه و تخم مرغ نطفه دار توسط دستگاه های اجرایی ذیربط به شدت برخورد خواهد شد.

یوسفی رضایی با بیان اینکه در حال حاضر بازار مرغ در سطح استان به حالت ثبات رسیده و مشکلی در تامین مرغ مورد نیاز مردم وجود ندارد، ادامه داد: باید بازرسی و نظارت‌ها مؤثر و کاربردی تر از گذشته انجام گیرد تا عرضه مرغ موجود در بازار به وضعیت پایداری برسد.

وی با اشاره به وجود 6 زنجیره طیور در سطح استان افزود: زنجیره‌های تولید نقش مهمی در بهبود کیفیت، کاهش قیمت نهایی محصول و افزایش تولید دارند و زنجیره‌ها باعث مدیریت یکپارچه از مزرعه تا سفره، ایجاد ارزش افزوده، رونق تولید و ثبات بازار می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه همزمان با یازدهم اردیبهشت ماه 1400 بیش از 283 تن مرغ در کشتارگاه‌های آذربایجان غربی کشتار و به بازار عرضه شد، تاکید کرد: این میزان مرغ کشتار شده به تعداد 155 هزار و 495 قطعه مرغ زنده با تناژ بیش از 283 تن در سطح کشتارگاه‌های طیور استان تولید و روانه بازار شد.