قیمت جدید تخم مرغ چه زمانی اعلام می‌شود؟

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران گفت: کمبود جوجه یک روزه تخم‌گذار همچنان وجود دارد.

ناصر نبی پور، رئیس اتحادیه رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار استان تهران قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم تخم‌مرغ را ۱۷،۸۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: برخی حتی این رقم را بالای ۱۸ هزار تومان برآورد می‌کنند.

وی گفت: با این وجود با توجه به قیمت مصوب که دولت اعلام کرده، مرغداران ناچار هستند هم اکنون تخم‌مرغ را درب مرغداری ۱۷ هزار و ۳۰۰ تومان در هر کیلوگرم بفروشند؛ البته ما مستنداتی که گویای افزایش قیمت تمام شده است را به دستگاه‌های مسئول ارائه داده و منتظر تعیین نرخ جدید تخم‌مرغ هستیم.

نبی پور ادامه داد: به دلیل تغییر دولت و جابه‌جایی مسئولان این مسئله به تعویق افتاده و امیدواریم که بعد از روی کار آمدن وزیر جدید، فوراً در دستور کار قرار بگیرد.

این فعال بخش خصوصی در ادامه با اشاره به مشکل کمبود جوجه یکروزه گفت: متأسفانه کمبود و گرانی جوجه یکروزه همچنان ادامه دارد و دیروز قیمت هر قطعه جوجه یکروزه تخمگذار ۱۶ هزار تومان بود در حالی که نرخ مصوب آن ۸ هزار تومان است.

نبی پور با اشاره به اینکه وضعیت نهاده‌های دامی نیز تغییر چندانی نداشته و بهبود نیافته است، ادامه داد: ما نهاده‌ها را از سامانه بازارگاه خریداری می‌کنیم اما گاهی به دلیل تغییراتی که در بارگیری وجود دارد ناچار به تأمین آن از بازار آزاد هستیم.

به گفته این فعال بخش خصوصی، نهاده‌هایی که از بازارگاه خریداری می‌شود، گاهی بین هفت روز و گاهی حدود دو ماه طول می‌کشد تا به‌دست تولیدکننده برسد اما بیشتر اوقات فاصله میان خرید نهاده تا رسیدن آن به‌دست تولیدکننده ١٠ روز است.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران، مشکل حمل‌ونقل را دلیل اصلی این تأخیر معرفی کرد.

نبی پور در بخش دیگری از سخنان خود درباره اینکه پیش‌بینی می‌کنید وضعیت بازار تخم‌مرغ در روزهای آینده به چه صورت باشد، گفت: ما به دنبال اصلاح نرخ مصوب هستیم اگر قیمت اصلاح شود، تشکل‌های اجازه نخواهند داد که نرخ بالاتر برود به شرط اینکه وقتی در بازار با افت قیمت مواجه شدیم دولت تخم‌مرغ را به نرخ مصوب خریداری کند تا تولیدکنندگان زیان نکنند.

نبی پور همچنین با اشاره به معرفی جواد ساداتی نژاد به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: آقای ساداتی نژاد سال‌ها در ارتباط تنگاتنگ با بخش کشاورزی بوده ضمن اینکه اعتقاد زیادی به تشکل‌های بخش خصوصی دارد و همین مسئله می‌تواند راهگشا بسیاری از چالش‌ها باشد.