قیمت تخم‌مرغ صادراتی نصف شد

رضا کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: صادرات تخم‌مرغ به عراق آزاد شد اما در روزهای ابتدایی تاجران عراقی قیمت تخم‌مرغ ایران را به کیلویی حدود 3000 تومان کاهش داده‌ بودند درحالی‌که پیش از شایعه ناشی از شیوع آنفلوانزای مرغی در ایران، تخم‌مرغ کیلویی 7000 تومان به عراق صادر می‌شد.

وی افزود: پس‌ازاین وضعیت که مشتریان عراقی تصور می‌کردند پس از آزادسازی تجارت ایران و عراق درزمینهٔ محصولات پروتئینی، تخم‌مرغ ایرانی در بازارشان سرازیر می‌شود که بازار صادراتی تخم‌مرغ کنترل و محدود شد و باعث شد قیمت این محصول در بازار عراق به کیلویی حدود 3500 تومان برسد.

رییس اتحادیه مرکزی مرغداران مرغ تخم‌گذار تصریح کرد: با توجه به ارتباط و تعامل مثبت دو کشور ایران و عراق به نظر می‌رسد سفارت‌خانه‌های دو کشور باید درزمینهٔ بهبود وضعیت بازار صادراتی تخم‌مرغ همکاری بیشتری داشته باشند.

به گفته کاظمی بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته از هزینه‌های تولید و قیمت تمام‌شده منطقی تخم‌مرغ، در شرایط کنونی هر کیلوگرم از این محصول در بازارهای صادراتی مانند عراق نباید کمتر از 4800 تا 4900 تومان باشد.

صادرات تخم‌مرغ ممنوعه ترکیه به عراق به نام اوکراین!

وی اظهار کرد: ازآنجاکه صادرات محصولات پروتئینی از ترکیه به عراق به دلیل وجود آنفلوانزای طیور در این کشور همچنان ممنوع است، تخم‌مرغ از این کشور بارگیری می‌شود و در اربیل عراق با تعویض کارتن‌های بسته‌بندی به نام تخم‌مرغ اوکراین به بازار عراق وارد می‌شود.

رییس اتحادیه مرکزی مرغداران مرغ تخم‌گذار تصریح کرد: شیوع آنفلوانزای طیور و شایعات منتشرشده پس‌ازآن در کشور میلیارد‌ها تومان خسارت و زیان به مرغداران وارد کرد که گویا همچنان نیز ادامه دارد.