فراخوان برای ورود ایده‌های خلاق و نوآورانه به “صنعت مرغ آرین”

تا سال ۱۳۸۵، حدود ۸۵ درصد بازار ایران در اختیار مرغ لاین آرین بود اما امروز بازار مرغ لاین آرین به زیر یک درصد رسیده و سر زنجیره صنعت مرغ کشور در اختیار شرکت‌های اروپایی است؛ حالا فراخوانی برای ورود ایده‌های نوآورانه به “صنعت مرغ آرین” منتشر شده است.

 

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا ایده‌های نو و خلاق فناوران را به این صنعت تزریق کند. صنعتی که رنگ و بویی ایرانی دارد ام به‌دلیل برخی بی‌توجهی‌ها بازار آن از رونق افتاده است.

آمارها می‌گوید تا سال 1385، حدود 85 درصد بازار ایران در اختیار مرغ لاین آرین بود اما امروز بازار 85 درصدی مرغ لاین آرین به زیر 1 درصد رسیده و سر زنجیره صنعت مرغ کشور در اختیار شرکت‌های اروپایی است.

این اتفاق ستاد توسعه زیست‌فناوری را بر آن داشت تا در یک همکاری مشترک با وزارت جهاد کشاورزی اقدام به انتشار فراخوانی برای جذب ایده‌های نوآورانه و خلاق کنند. این کار قرار است دوباره بازار داخلی این گونه از مرغ را در کشور رونق دهد.

محورهای این فراخوان شامل «بهینه‌سازی دوره‌های تغذیه‌ای»، «تعیین نیازهای تغذیه‌ای آرین»، «پاسخ جوجه‌های گوشتی سویه آرین به سطوح مختلف کلسیم و فسفر جیره»، «تیمارهای غذایی خاص روی صفات مختلف عملکردی و عارضه‌هایی نظیر آسیت و مرگ ناگهانی»و «مقایسه عملکردی، توان سیستم ایمنی، کیفیت گوشت، فلور میکروبی و مورفولوژی روده جوجه های گوشتی سویه آرین در شرایط مختلف پرورشی و تغذیه‌ای» می‌شود.

حیوانات لاین به یک جمعیت خالص از حیوانات خاص (اعم از دام و طیور) اطلاق می‌شود که متعلق به یک نژاد مشخص با ویژگی‌های ژنتیکی کاملا مشخص است و صرفاً با حیوانات خالص و هم‌نژاد خود آمیزش می‌کنند و قادر به تولید حیواناتی مشابه خود هستند.

همه شرکتها، تیمهای فناور، محققان و متخصصان فعال در حوزه‌های مرتبط با این صنعت دعوت هستند تا 20 فروردین 1400 ایده‌ها و طرحهای نوآورانه خود را به این فراخوان ارسال کنند.