عرضه مرغ بسته‌بندی با نرخ ۴۵ هزار تومان غیرکارشناسی است

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: باوجود افزایش هزینه‌های تولید، فروش هر کیلو مرغ بسته‌بندی با نرخ ۴۵هزار تومان مورد تایید نیست.

 

رویداد۲۴ محمد علی کمالی سروستانی مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی، گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۲۸ هزار تومان است.

وی با اشاره به اینکه قیمت مرغ در خرده فروشی‌های سطح شهر بسته به مکان‌های متفاوت، متغیر است، افزود: بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که هر کیلو مرغ در مغازه‌ها تا ۳۰ هزار تومان هم عرضه می‌شود.

کمالی سروستانی در واکنش به عرضه مرغ بسته بندی ۱.۸۰۰ گرمی با نرخ ۹۸ هزار تومان در فروشگاه‌ها بیان کرد: اگرچه مسئولیت گرانفروشی فروشگاه‌ها با اتحادیه نیست، اما این مسائل باید توسط دستگاه‌های نظارتی کنترل شود چرا که عرضه هر کیلو مرغ با نرخ ۴۵ تا ۴۷ هزار تومان مورد تایید ما نیست.

مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: با توجه به موجودی نهاده‌های دامی، مرغداران در تلاشند تا کمبودی در عرضه ایجاد نشود، اما اگر نهاده به دست مرغدار نرسد بدون تردید بازار دچار بحران می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نرخ مصوب مرغ با واقعیت تولید اختلاف معناداری دارد، بیان کرد: اگر مسئولان ستاد تنظیم بازار تجدید نظری در قیمت مرغ نداشته باشند، مرغدار تمایلی به جوجه ریزی ندارد.

کمالی سروستانی با اشاره به اینکه بازار نهاده‌های دامی کماکان سابق است، بیان کرد: در حال حاضر هر کیلو ذرت در بازار آزاد با نرخ ۳ هزار و ۵۰۰ تومان و کنجاله سویا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است.

این مقام مسئول از کاهش قیمت جوجه یکروزه خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط نرخ هر قطعه جوجه یکروزه ۲ هزار و ۵۰۰ تومان بوده که با قیمت مصوب اختلاف دارد.

وی درباره آخرین وضعیت جوجه ریزی واحد‌های مرغداری بیان کرد: بنابر آمار، میزان جوجه ریزی در مهر ماه نسبت به ماه قبل کاهش یافته است که انتظار می‌رود در آبان به اهداف برنامه برسیم چرا که در مهرماه به دلیل وضعیت نامناسب تامین نهاده دامی و حذف گله‌های مادر از چرخه تولید به دلیل پایین بودن نرخ جوجه، تولید کاهش یافته است که انتظار می‌رود در آبان به ۱۱۰ میلیون قطعه برسیم.

 

مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ نداریم بیان کرد: هم اکنون مقداری قیمت مرغ به سبب نوسان نرخ نهاده دامی در بازار افزایش یافته است و این ‌نگرانی وجود دارد که درصورت استمرار روند فعلی توزیع نهاده با عدم وزن گیری مرغ روبرو شویم.

این مقام مسئول با بیان اینکه ۶۰ هزار تن تولید مرغ نسبت به گذشته کاهش یافته است، گفت: نبود کیفیت مناسب نهاده‌های دامی ‌موجب شده که مرغ به رشد نهایی خود نرسد.

کمالی سروستانی ادامه داد: بنابر آمار مرغداران در سه ماهه نخست سال به ازای فروش هر کیلو مرغ ۳ تا ۴ هزار تومان و پس از آن حدود یک هزار تومان متحمل زیان بوده اند که امیدواریم این ‌معضل مرتفع شود.