ظرفیت تولید تخم مرغ در لرستان سه هزار تن افزایش یافت

به گزارش خبرنگار ایرنا سیدعماد شاهرخی عصر یکشنبه در جلسه تشریح برنامه های بخش کشاورزی با حضور فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان افزود: طی ۲ سال گذشته اقدامات قابل توجهی برای ارتقای شاخص های بخش کشاورزی و افزایش تولیدات استان صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه جهاد نقش بسیار موثری در هشت سال دفاع مقدس داشت، دوشادوش بسیج، ارتش و سپاه داشته است بیان کرد: سال ۱۴۰۰ گندم خریداری شده در استان۱۲۲ تن، سال گذشته ۲۷۵ تن و امسال ۵۳۰ هزار تن بوده و تمام مطالبات کشاورزان تسویه شده است.

وی با بیان اینکه این میزان خرید به معنای افزایش چهار برابری تولید گندم در دولت سیزدهم است اظهار داشت: همچنین جذب سه برابری ادوات کشاورزی، کسب رتبه سوم جهش تولید در دیمزارها، بازگشت ۱۰۰ واحد تولیدی بخش کشاورزی به مدار، احیای ۲ واحد غیر فعال تولید تخم مرغ و افزایش ظرفیت این کالای اساسی از هست به ۱۱ هزار تن از دیگر اقدامات صورت گرفته در حوزه کشاورزی لرستان است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان ادامه داد: مغفول ماندن صنایع تبدیلی و تکمیلی، موجب خام فروشی و صادرات محصولات لرستان بنام سایر استان ها شده که از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون، ۱۳ واحد فرآوری و بسته بندی فعال و راه اندازی شده است و از این تعداد پنج واحد نیز نشان استاندارد را دریافت کرده اند و تا دهه فجر نیز پنج واحد فرآوری و بسته بندی نیز به بهره برداری می رسد.

شاهرخی عنوان کرد: در مجموعه کشت و صنعت به دنبال احداث پایانه صادراتی هستیم چراکه با وجود یک هزار و ۸۰۰ هکتار اراضی در این مجموعه، قطعا می توان اقدامات و کارهای بزرگی را انجام داد.

افزایش ۱۰ هزار میلیارد ریالی مصوبات سفر دولت

وی همچنین افزود: در سفر ۱۴۰۰ رییس جمهور به لرستان هشت هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال به بخش کشاورزی استان تخصیص یافت که نسبت به سایر استان ها کم بود و عقب ماندگی ها را جبران نمی کرد.

شاهرخی افزود: به دلیل وفاق و همدلی مدیران در دولت سیزدهم، با تلاش یکساله، پیگیری و دیدارهای مختلف ۱۰ هزار میلیارد ریال متمم سفر به بخش کشاورزی لرستان اختصاص یافت و رقم سفر ۱۸ هزار و ۵۵۰میلیارد ریال افزایش یافت.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان اضافه کرد: در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ ، رقمی معادل ۵۵۰ میلیارد ریال در اختیار بسیج قرار گرفته است و طرح های مختلف از جمله ایستگاه پمپاژ «کلین» کوهدشت با ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی، برای افتتاح در دهه فجر تکمیل می شود.

شاهرخی همچنین با اشاره به انعقاد قرارداد قرارگاه امام حسن مجتبی «ع» گفت: این قرارگاه با کار و تلاش جهادی و هدف توسعه و آبادانی بخش کشاورزی تاثیر قابل توجهی در رشد تولید، افزایش راندمان و بهره‌وری آب در حوزه کشاورزی استان خواهد داشت.

وی ادامه داد: تفاهم‌نامه‌ای با مبلغ ۶۸ هزار میلیارد ریال با قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) منعقد شده که بر اساس آن طرح‌های مشمول آب و خاک سازمان اعم از کانال‌های آب‌بر، انتقال آب با لوله، احداث استخر، بندهای آب‌بندان و ایستگاه‌های پمپاژ طی سه‌ سال عملیاتی خواهند شد.

شاهرخی افزود: از این مبلغ، ۹۳۰میلیارد ریال ابلاغ و پروژه ها مشخص شده است و ضمن توافق ضمنی نسبت به سایر استان ها جلو هستیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان همچنین تصریح کرد: جهاد سازندگی داستان با تقدیم ۸۵ شهید ، ۱۵۰ جانباز، ۲۲ آزاده و بیش از ۶ هزار اعزام نقش موثری در دوران دفاع مقدس داشته است.