سایه سهمیه بندی برق و گاز روی مردم اروپا

در صورت که شاهد بروز هر گونه خرابکاری در زیر ساخت‌های انرژی در اروپا باشیم و یا اینکه روسیه بیش از این صادرات گاز خود به کشورهای اروپایی را کاهش دهد، بروز سهمیه بندی یا خاموشی در کشورهای اروپایی اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، اروپا باید از یک طرف پول بیشتری برای واردات گاز LNG پرداخت کند و از سوی دیگر دعا کند که در زمستان پیش‌رو هوا خیلی سرد نشود و شاهد کاهش تقاضا برای حامل های انرژی در قاره سبز باشیم. در صورتی که شاهد هرگونه خرابکاری در زیرساخت های حوزه انرژی در اروپا باشیم و یا صادرات گاز روسیه به اروپا بیش از این کاهش یابد سهمیه بندی برق یا خاموشی در کشورهای اروپایی اجتناب ناپذیر خواهد بود.

حتی اروپا اگر بتواند زمستان پیش‌رو را بی دردسر پشت سر بگذارد و خانه های مردم در فصل زمستان گرم شود، اروپا با یک چالش بزرگتر در پر کردن ذخایر گازی خود برای سال آینده روبرو خواهد بود. در واقع کار اروپا برای انبار کردن گاز برای فصل زمستان نسبت به امسال سخت تر است.

اتحادیه اروپا هدف گذاری پر کردن ۸۰ درصد ظرفیت انبارهای ذخیره سازی گاز خود تا ماه نوامبر برای سال جاری را تعیین کرده بود که البته توانسته‌اند هم اکنون ۹۱ درصد ظرفیت انبارهای گازی قاره سبز را پر کنند.

اما توقف صادرات گاز روسیه به آلمان از طریق خط لوله نورد استریم به شکل گرفتن یک شکاف در تامین گاز مورد نیاز اروپا منجر شده است. روسیه به شکلی نظام مند در واکنش به تحریم های غرب که به خاطر درگیری نظامی با اوکراین علیه این کشور اعمال شد صادرات گاز به اروپا را کاهش داده است. لازم به ذکر است از ماه سپتامبر صادرات گاز روسیه به اروپا از طریق شبکه خطوط لوله نورد استریم به طور کامل متوقف شده است.

کارشناسان می‌گویند اروپا در زمستان امسال با کمبود ۱۵درصدی در تامین گاز مورد نیاز خود با مبنا قرار دادن متوسط تقاضا طی سالهای گذشته روبرو است. این بدان معناست که اروپا برای عبور از زمستان باید مصرف گاز خود را کاهش دهد.

کانیت کازوکوقلو، مدیرعامل موسسه FGE می‌گوید شرایط همچنان بسیار شکننده خواهد بود. مصرف گاز خانوارها در آلمان در پایان ماه سپتامبر و به خاطر سرد شدن هوا نه تنها کاهش نیافت بلکه افزایش یافته و تقاضای گاز در این کشور در هفته پایانی ماه سپتامبر ۱۴ درصد بیشتر از متوسط چهار سال گذشته بوده و این مسئله یک مشکل جدی است.