روند صعودی صادرات کالاهای غیرنفتی از گمرکات مازندران

به گزارش خبرنگار ایرنا، اوایل آبان ماه ۱۴۰۲ گمرکات مازندران میزان صادرات انجام شده استان در مدت هفت ماهه از نظر وزنی را حدود ۴۵ درصد افزایش و از نظر ارزش را ۱۱ درصد رشد در مقایسه با مدت مشابه پارسال اعلام کرد.

به طوریکه در آن تاریخ میزان کالاهای صادر شده بیشتر از ۹۰۹ هزار تُن اعلام شد و ارزش صادرات انواع کالا از گمرکات مازندران بالغ بر ۱۷۹ میلیون و سه هزار دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱ درصد افزایش دارد.

اینک در تازه ترین آمار ارائه شده از سوی این اداره کل افزایش میزان صادرات و ارزش کالاهای صادراتی مازندران را همچنان صعودی نشان می دهد.

مازندران با برخورداری از سه بندر مهم امیرآباد، نوشهر و فریدونکنار و قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی خاص باتوجه به سیاست گذاری‌های دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم در احیای کریدور شمال-جنوب باشکوفایی ظرفیت‌ها و تجارت یک میلیارد دلاری کالا از بنادر استان، این روزها جایگاه امن تولید و اشتغال پایدار را در مقایسه با دیگر نقاط کشور دارد.

بنادر منحصر به فرد و راهبردی مازندران، جایگاه ویژه ای برای صادرات و واردات کالا دارد که یکی از این بنادر بندر امیر آباد با حدود یک‌هزار و ۳۰۰ هکتار وسعت و ۲۲۰ هکتار پس کرانه با دارا بودن اراضی پشتیبانی وسیع، زیر ساخت حمل و نقل مدرن چند وجهی، اسکله رو- رو ریلی و کامیون جهت ترانزیت و حمل یکسره کالا و همچنین دسترسی آسان به بازار مصرف کشورهای سی آی اس CIS با جمعیت افزون بر ۳۰۰ میلیون است که به تنهایی بر تمامی پنج بندر حاشیه خزر تنه می‌زند و ظرفیت فوق العاده‌ای در توسعه اقتصادی و پرش تجاری کشور دارد.

سی. آی. اس (CIS ) اتحادیه کشورهای مستقل یا کشورهای مستقل مشترک المنافع اتحادیه‌ای شامل جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، بلاروس، تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، مولداوی کشورهای عضو اصلی، ترکمستان عضو همکار و افغانستان و مغولستان کشورهای ناظر هستند.

در این پیوند سرپرست حوزه نظارت گمرکات مازندران روز پنجشنبه با ارائه گزارشی از صادرات بیش از یک میلیون تن کالا از گمرکات استان در هشت ماهه ۱۴۰۲ خبرداد.

امیر جمشیدی افزود: صادرات انواع کالا از گمرکات مازندران در هشت ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۳ درصد رشد وزنی دارد.

وی ادامه داد: ارزش صادرات انواع کالا از گمرکات مازندران در این مدت بیشتر از ۲۰۵ میلیون و ۸۹۵ هزار دلار بوده که از حیث ارزشی هم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹ درصد افزایش دارد.

سرپرست حوزه نظارت گمرکات مازندران با اشاره به میزان صادرات قطعی گفت: : پنج قلم عمده کالاهای صادراتی شامل فرآورده های لبنی با ۸۱ میلیون دلار، سیمان با ۲۷ میلیون دلار، مواد پلاستیکی با ۲۳ میلیون دلار، فرآورده های خوراکی گوناگون با ۱۱ میلیون دلار و مرکبات با هشت میلیون دلار بوده اند که سهم ۷۳ درصدی از کل صادرات گمرکات مازندران داشته اند.

وی همچنین مقاصد عمده کالاهای صادراتی گمرکات مازندران در این مدت را به ۴۵ کشور اعلام کرد و گفت : به ترتیب عراق با ۱۰۱ میلیون دلار، روسیه با ۴۵ میلیون دلار، ترکمنستان با ۱۰ میلیون دلار، قزاقستان با ۹ میلیون دلار و پاکستان با ۷ میلیون دلار پنج کشور عمده طرف مبادله تجاری گمرکات مازندران بودند.