خریداری ۱۵۴تُن تخم‌مرغ مازاد در خراسان رضوی

مدیرکل پشتیبانی امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: خریداری ۱۵۴ تن تخم‌مرغ مازاد در خراسان رضویمحصول تخم‌مرغ مازاد تولیدکنندگان در این استان از واحدهای مرغ تخمگذار به منظور حمایت از صنعت و فعالان آن خریداری شده است.
سعادت علی‌نیا افزود: هم‌اینک دیگر خرید حمایتی تخم‌مرغ صورت نمی‌گیرد.

وی گفت: تخم‌مرغی که به عنوان مازاد تولید با هدف حمایت از صنعت در خراسان رضوی خریده می‌شود برای مصرف به دیگر استانهای کشور ارسال می شود و یا با تبدیل به پودر در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.
علی‌نیا افزود: همچنین در راستای اقدامات حمایتی از واحدهای پروش مرغ این استان، در ازای هر میزان خرید محصول از تولیدکنندگان، به همان میزان نهاده طیور شامل ذرت و کنجاله سویا به واحدهای تولید تحویل داد می‌شود.
وی افزود: توزیع نهاده در میان واحدهای تولیدی به عنوان مابه‌ازای مبالغ خرید تخم‌مرغ از امروز ۳۰آذر به تولیدکنندگان انجام می‌شود.
۲۲۰تُن از مجموع ۳۸۴تُن حجم محصول تخم‌مرغی که روزانه در خراسان رضوی تولید می‌شود با عرضه در سطح بازار همین استان به مصرف شهروندان خراسانی می‌رسد.
سالانه ۱۴۰هزار تن تخم‌مرغ معادل ۱۴درصد از حجم کل تولید این محصول پروتیینی در ایران، تولید خراسان رضوی و ۵۰هزار تُن آن مازاد بر حجم مصرف معمول در داخل استان است.
۷۰واحد مرغ تخمگذار با ظرفیت تولید ۱۰میلیون قطعه در استان 6میلیون و ۴۰۰هزار نفری خراسان رضوی فعالیت دارند.