تولید نفت ایران در شهریور کاهش یافت

اوپک در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد تولید نفت ایران در شهریور ماه با کاهش 14 هزار بشکه در روز به 2 میلیون و 557 هزار بشکه رسید.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک در جدیدترین گزارش خود به نقل از منابع ثانویه اعلام کرد: تولید نفت ایران در ماه سپتامبر ۲۰۲۲ برابر با شهریور ماه ۱۴۰۱ به ۲ میلیون و 557 هزار بشکه در روز رسیده که نسبت به ماه پیش از آن 14 هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

ایران در ماه آگوست (مرداد ماه) ۲ میلیون و 571 هزار بشکه نفت در روز تولید کرده بود.

بر اساس گزارش‌های اوپک، ایران در ماه جولای (تیر ماه) ۲ میلیون و ۵۶۷ هزار بشکه نفت در روز، در ماه ژوئن (خرداد ماه) ۲ میلیون و ۵۶۵ هزار بشکه در روز، در ماه می (اردیبهشت ماه) ۲ میلیون و ۵۴۳ هزار بشکه در روز و در ماه آوریل ۲۰۲۲ (فروردین ماه ۱۴۰۱) روزانه ۲ میلیون و ۵۶۵ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.

* ایران همچنان در جایگاه پنجم اوپک به لحاظ تولید

ایران در ماه آوریل یا فروردین ماه ۱۴۰۰ جایگاه چهارمین تولیدکننده نفت اوپک را از کویت گرفته بود و از آن زمان تا مهر ماه ۱۴۰۰ (اکتبر ۲۰۲۱) این جایگاه را حفظ کرده بود اما در ماه نوامبر یعنی آبان ماه، بار دیگر تولید نفت کویت از ایران پیشی گرفت و در جایگاه چهارم نشست و ایران به رتبه ۵ بازگشت.

در حال حاضر، کشورهای عربستان با تولید ۱۰ میلیون و 991 هزار بشکه در روز، عراق با تولید ۴ میلیون و 518 هزار بشکه در روز و امارات با ۳ میلیون و 193 هزار بشکه در روز، سه کشور بزرگ تولیدکننده نفت اوپک به شمار می‌روند.

کویت با تولید ۲ میلیون و 823 هزار بشکه در روز چهارمین تولیدکننده اوپک است.

ایران، پیش از تحریم‌های آمریکا از سال ۲۰۱۸، سومین تولیدکننده‌ بزرگ نفت اوپک پس از عربستان و عراق بود.

* افزایش 35 هزار بشکه ای تولید نفت ایران در سه ماهه سوم ۲۰۲۲

ایران در سه ماه نخست سال ۲۰۲۲ روزانه ۲ میلیون و ۵۲۹ هزار بشکه، در سه ماهه دوم 2 میلیون و 555 هزار بشکه و در سه ماهه سوم امسال 2 میلیون و 564 هزار بشکه در روز تولید کرده است.

تولید نفت ایران در سه ماهه سوم نسبت به سه ماهه اول 35 هزار بشکه در روز بیشتر شده است.

همچنین میزان تولید نفت ایران در سه ماهه سوم امسال 172 هزار بشکه در روز بیشتر از سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۱ است.

ایران در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۴۷۲ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.

*  متوسط تولید نفت ایران در سال‌های قبل

ایران به طور متوسط در سال ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۳۹۲ هزار بشکه نفت و در سال ۲۰۲۰ روزانه یک میلیون و ۹۹۱ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

به این ترتیب ایران در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط نسبت به سال پیش از آن ۴۰۱ هزار بشکه نفت در روز بیشتر تولید داشته است.

ایران در سال ۲۰۱۹ روزانه ۲ میلیون و ۳۵۶ هزار بشکه، در سال ۲۰۱۸ روزانه ۳ میلیون و ۵۵۳ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۷ روزانه ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

* افزایش 146 هزار بشکه ای تولید نفت اوپک

بر اساس این گزارش، تولید نفت ۱۳ کشور عضو این سازمان در ماه سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور ۱۴۰۱) ۲۹ میلیون و 676 هزار بشکه در روز عنوان شده است که افزایش روزانه 146 هزار بشکه‌‌ای نسبت به ماه آگوست را نشان می‌دهد.

اوپک در ماه آگوست روزانه ۲۹ میلیون و 621 هزار بشکه نفت تولید کرده بود.

* افزایش 82 هزار بشکه‌ای تولید نفت عربستان

عربستان در ماه سپتامبر 82 هزار بشکه نفت در روز بیشتر تولید داشته است و میزان تولیدش به ۱۰ میلیون و 991 هزار بشکه رسیده است. میزان تولید این کشور در ماه آگوست ۱۰ میلیون و 909 هزار بشکه در روز بود.

* بیشترین افزایش تولید برای عربستان

9 کشور عضو اوپک در این ماه افزایش تولید داشتند که بیشترین افزایش به میزان 82 هزار بشکه در روز به عربستان تعلق دارد.

سه کشور نیز کاهش تولید داشتند که بیشترین کاهش به میزان 28 هزار بشکه به عراق اختصاص یافته است. یک کشور گینه استوایی هم تغییری در تولید نداشته است.

ایران، لیبی و نیجریه از توافق کاهش تولید معاف هستند.