تورم قیمتی مواد غذایی در بریتانیا به قله جدیدی رسید

شرکت مشاوره کانتار می گوید، نرخ تورم مواد غذایی در بریتانیا به بالاترین میزان خود در چهارده سال گذشته رسیده است.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از روسیا الیوم، شرکت مشاوره کانتار( یک شرکت بزرگ فعال در عرصه بازاریابی مستقر در لندن) در مطالعه‌ای که روز سه‌شنبه منتشر شد، گفت که نرخ تورم قیمت مواد غذایی در بریتانیا به بالاترین میزان خود در چهارده سال گذشته رسیده است.

تحلیلگران کانتار می‌گویند: تورم قیمت مواد غذایی طی چهار هفته گذشته به ۱۱.۶ درصد رسیده است، که بالاترین سطح از زمانی است که برای اولین بارتحقیق درباره داده‌ها به این روش را در سال ۲۰۰۸ آغاز کردیم.

به گفته آنها همانطور که انتظار می‌رفت، اکنون به قله جدیدی در تورم قیمت مواد غذایی مانند کره ، شیر و به ویژه طیور رسیده‌ایم که شاهد برخی از بزرگ‌ترین جهش‌های قیمتی هستند.

این بدان معناست که میانگین قبض سالانه خواربار فروشی انگلیسی‌ها ۵۳۳ پوند (۶۴۰ دلار) یا ۱۰.۲۵ پوند (۱۲.۳۲ دلار) در هفته افزایش می‌یابد.

کانتار می‌گوید، قیمت‌های بالاتر، بریتانیایی‌ها را وادار می‌کند تا عادت‌های خرید خود را تغییر دهند، به‌عنوان مثال آنها در بین خرده‌فروش‌ها برای یافتن بهترین محصولات با ارزش دور می‌زنند و همچنین ترجیح می‌دهند دسته‌هایی از کالاهای ارزان قیمت را به جای مارک‌های معروف خریداری کنند.

این شرکت می‌افزاید که دیدن خریدارانی که سبک زندگی خود را تغییر می دهند تا تقاضاهای اضافی را که در سطح بودجه خانواده‌شان نیست حذف کنند، تعجب‌آور نیست. از همین روست که کالاهای داری برچسب خصوصی با فروش ۷.۳ درصدی و تصاحب ۵۱.۶ درصدی بازار در مقایسه با محصولات مارک دار، رکوردی از محبوبیت را به ثبت رساندند که بیشترین سهمی است که تا به حال ثبت شده است.