تفاوت نرخ تخم مرغ بسته بندی با فله‌ای قابل قبول نیست

اقتصادنیوز :‌ سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن از کاهش ۲۰ تا ۲۵ درصدی تولید تخم‌مرغ خبر داد و گفت: روزانه ۲۵۰۰ تا ۲۶۰۰ تن تخم مرغ در تهران تولید می‌شود.

 

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، ناصر نبی پور سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن از کاهش ۲۰ تا ۲۵ درصدی تولید تخم مرغ خبر داد و گفت: با توجه به کاهش عرضه ناشی از عدم صرفه اقتصادی تولید و ارسال مرغ به کشتارگاه ها، تولید تخم‌مرغ کاهش یافته است‌.

وی قیمت تخم‌مرغ را تابع عرضه و تقاضا دانست و افزود: علی رغم آنکه طی ۲ تا ۳ ماه اخیر، یک گرم تخم مرغ هم صادر نشده است، اما قیمت تخم مرغ به سبب کاهش تولید و عرضه همچنان بالاست.

نبی پور ادامه داد: با توجه به کاهش تولید تخم مرغ در استان تهران، پشتیبانی امور دام از سایر شهرستان ها تخم مرغ می خرد و در بازار عرضه می کند.

این مقام مسئول از توزیع روزانه بیش از ۲۰۰ تا ۲۵۰ تن تخم مرغ خبر داد.

سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن با اشاره به اینکه گرانی های اخیر ارتباطی به مرغداران ندارد، بیان کرد: اگر مرغدار توان افزایش قیمت را داشت، در فروردین و اردیبهشت امسال که قیمت هر کیلو تخم مرغ ۶ هزار تومان و نرخ تمام شده ۹ هزار و ۵۰۰ تومان بود، قیمت را افزایش می داد.

وی از تولید روزانه ۲۵۰۰ تا ۲۶۰۰ تن تخم مرغ خبر داد و گفت: بنده معتقدم تولید تخم مرغ نسبت به ماه های قبل ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش یافته است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران درباره آخرین وضعیت آنفلوانزا حاد پرندگان بیان کرد: با توجه به کنترل سازمان دامپزشکی، یک میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه معدوم شد که این میزان معادل ۴۰ تن تخم مرغ است.

نبی پور با بیان اینکه معدوم سازی اخیر برابر با ۱۰ درصد مصرف تخم مرغ استان تهران است، گفت: با وجود اجباری کردن واکسیناسیون، بیماری آنفلوانزا تا حدودی کنترل شده است، درحالیکه اگر این امر صورت نمی گرفت همانند سال ۹۶، بیش از ۲۵ تا ۲۶ میلیون قطعه تخم مرغ معدوم می شد که این امر یک فاجعه است.

این مقام مسئول با انتقاد از چند نرخی بودن قیمت تخم مرغ گفت: علی رغم آنکه تخم مرغ بسته بندی با غیر بسته بندی تفاوتی ندارد، تفاوت قیمت به ۲ برابر هم می رسد که این موضوع مورد انتقاد مرغداران است چرا که تخم‌مرغ بسته بندی که از کُره ماه آورده نشده که قیمت هر عدد آن ۲ هزار تومان و تخم مرغ فله ۱۱۰۰ تومان است.

به گفته وی، زمانی که ستاد تنظیم‌بازار قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری را ۱۴ هزار تومان تعیین می‌کند، این نرخ برای طول سال باید باشد و این گونه نباشد که در مواقعی که قیمت کاهش می یابد، مسئولان توجهی نداشته باشند.

نبی پور با بیان اینکه متوسط قیمت تخم مرغ از ابتدای سال به ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان نرسیده است، گفت: با توجه به افزایش چشمگیر هزینه های تولید و زمزمه های تغییر ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان در بودجه سال آینده، مرغداران توان ۴ برابر شدن سرمایه را ندارند.

وی قیمت منطقی هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری را ۱۶ هزار تومان معادل شانه ای ۳۲ هزار تومان اعلام کرد و افزود: هم اکنون هر کیلو تخم مرغ با نرخ ۱۴ هزار تومان درب مرغداری خریداری و با قیمت ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان در میادین توزیع می شود که اختلاف حدود ۳ هزار تومانی درب مرغداری تا میادین میوه و تره بار جای سوال است؟

سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن در پایان درباره آخرین وضعیت بازار نهاده های دامی تصریح کرد: گرچه مسئولان دولتی بنابر فرمول محاسبه خود اذعان می کنند که ۱۰۰ درصد نهاده های دامی را تامین می کنند، اما در واقعیت ۷۵ درصد ذرت و کنجاله سویا مورد نیاز را تامین می کنند و مابقی ناگریزند از بازار آزاد بخرند.