تخم مرغ باز هم گران شد / بازار در آستانه التهاب بزرگ

تخم‌مرغ دوباره افزایش قیمت داشته است و در حال حاضر در فروشگاه‌های آنلاین قیمت بسته ۲۰ عددی تخم مرغ به ۴۷ هزار تومان رسیده است.

افزایش دوباره قیمت تخم‌مرغ در بازار تهران در شرایطی رخ داده است که هر سال با شروع فصول گرم سال و با کاهش مصرف این کالا بهای تخم‌مرغ کاهشی بود، اما حالا نه تنها بهای تخم‌مرغ افزایش داشته است که مرغداران به دلیل کاهش شدید جوجه‌ریزی از صعود دوباره بهای این کالا در ماه‌های آینده خبر می‌دهند.

ناصر نبی‌پور، رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران با اعلام این خبر توضیح داد: تخم مرغ نسبت به هفته گذشته با ۲۰۰ تومان افزایش به قیمت ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان رسید و قیمت یک شانه تخم‌مرغ دو کیلویی از محل مرغداری با قیمت ۳۰ هزار و ۶۰۰ تومان فروخته می‌شود.
وی ادامه داد: دولت به مرغ‌های بالای ۹۰ هفته سهمیه دان و خوراک طیور نمی‌دهد و چنانچه مرغدار بخواهند برای مرغ‌های ۹۰ هفته‌ای خود از بازار آزاد خوراک تهیه کنند، قیمت تخم‌مرغ از درب مرغداری به بالای ۲۶ هزار تومان می‌رسد؛ بنابراین مرغدار‌ها مرغ بالای ۹۰ هفته را راهی کشتارگاه می‌کنند.

وی گفت: با افزایش کرایه حمل و نقل و قیمت ذرت و سویا به عنوان خوراک طیور و همچنین نرخ دستمزد کارگر و سایر نهاده‌های تولید طبیعی است که تخم مرغ گران شود، اما تعزیرات بدون در نظر گرفتن سود و زیان مرغداران متاسفانه با افزایش قیمت تخم‌مرغ دوباره تعطیلی مرغداری‌ها را از سر گرفته است.

او همچنین به کاهش تولید تخم‌مرغ اشاره کرد و گفت: جوجه‌ریزی از ابتدای دی تا خرداد امسال کاهش چشمگیر داشته است و به همین دلیل در ماه آینده بازار با کمبود تخم مرغ رو به رو می‌شود.

در همین زمینه فرزاد طلاکش، دبیرکانون سراسری مرغ تخم‌گذار هم گفته بود: گرانفروشی خرده‌فروشان و نیز حذف گله‌های مرغ توسط مرغداران دو دلیل افزایش قیمت تخم‌مرغ هستند.