برنامه‌ریزی برای حضور در بازار 20 میلیارد دلاری دارو و تجهیزات پزشکی روسیه

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به بازار 20 میلیارد دلاری دارو تجهیزات پزشکی روسیه، گفت: با خروج شرکت‌های غربی از این کشور به علت تحریم‌ها، بازار مناسبی پیش روی شرکت‌های ایرانی قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان توسعه تجارت، علیرضا پیمان‌پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت در همایش راهبردی توسعه صادرات تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و دارویی به کشور روسیه که با هدف تبیین نحوه مشارکت در نمایشگاه هفته سلامت مسکو برگزار شد، گفت: تجهیزات پزشکی از جمله گروه کالاهایی است که در دولت برای صادرات آن برنامه خاص وجود دارد.

وی افزود: رویکرد دولت این است که برای کالاهایی که بازار مناسب و تولیدکنندگان ما نیز توان رقابت با کالاهای خارجی در آن بازار را دارا هستند، برنامه‌ریزی ویژه انجام دهیم که شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی یکی از آنهاست.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه حضور در نمایشگاه‌های تخصصی باید با برنامه از پیش تعیین شده و با توجه با اهداف مشخص شده باشد، بیان داشت: نمونه این برنامه‌ریزی را در نمایشگاه اتوموبیلیتی مسکو دیدیم که دستاورد مناسبی برای صنعت خودرو و قطعه‌سازی ما داشت.

وی افزود: با مشارکت اتحادیه‌ها و تولیدکننده تجهیزات پزشکی می‌توانیم چنین حضوری را تکرار کنیم و سازمان توسعه تجارت نیز مجموعه‌های متناظر خود و خریداران و اتحادیه‌های مهم و بزرگ روس را پای میز مذاکره می‌آورد تا در این مذاکرات با حاصل شدن شناخت طرف مقابل از توانمندی ایرانی‌ها، توافقات نهایی انجام شود.

پیمان‌پاک با بیان اینکه طبق آمارها واردات دارو و تجهیزات پزشکی روسیه در سال 20 میلیارد دلار است، گفت: با خروج شرکت‌های غربی از این کشور به علت تحریم‌ها، بازار مناسبی پیش روی شرکت‌های ایرانی قرار گرفته که می‌توان از آن بهره برد.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی برای حضور در این بازار خاطرنشان کرد: کار از چند ماه پیش آغاز شده و اکنون توافقات خوبی در خصوص صادرات داروهای ضد سرطان انجام شده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت همچنین به پشتیبانی این سازمان از صادرات تجهیزات پزشکی اشاره کرد و افزود: در این راستا حل مشکلات تبادلات مالی، افتتاح حساب کارگزاری میان بانک‌های ایرانی و روس، تامین مالی برای اعتبار خرید، صدور ضمانت و بیمه نامه‌ها و بحث رجیستری سریع دارو و تجهیزات پزشکی در روسیه در حال پیگیری و انجام است.

وی همچنین به رفع مشکلات حمل و نقل و گمرکی صادرات دارو و تجهیزات پزشکی اشاره کرد و گفت: در این بخش می‌توان از ظرفیت کریدور سبز استفاده کرد.

پیمان پاک در خصوص مشکلات رفع تعهد ارزی افزود: با علم به مشکلاتی که وجود دارد و میراث دولت گذشته است، چند راه برای رفع تعهد در نظر گرفته شده که بزودی با اجرایی شدن آن، مشکلات تجار حل می‌شود.