بحران‌زایی ترکیه در تحریم‌های نفتی غربی علیه روسیه

ترکیه با پافشاری روی مقررات بیمه جدید برای نفتکش‌ها، به مانع بحرانی مهمی در برنامه بین‌المللی پیچیده برای محروم کردن روسیه از درآمدهای نفتی دوران جنگ، تبدیل شده است.

به گزارش ایسنا، شمار نفتکش‌هایی که منتظر خروج از دریای سیاه از طریق تنگه‌های بسفر و داردانل ترکیه هستند، روز جمعه همچنان افزایش یافت.

با وجود فشار مقامات غربی، آنکارا حاضر نیست مقررات بازرسی بیمه جدید که از ابتدای ماه میلادی جاری به اجرا گذاشته است را لغو کند.

آژانس کشتیرانی ترایبکا روز جمعه اعلام کرد در مجموع، ۲۸ نفتکش منتظر خروج از تنگه‌های بسفر و داردانل هستند.

کشورهای ثروتمند گروه هفت، اتحادیه اروپا و استرالیا با هدف محدود کردن درآمدهای نفتی مسکو، توافق کرده‌اند فراهم کردن خدمات کشتیرانی مانند بیمه را برای نفتکش‌هایی که حامل نفت روسیه به قیمت بالاتر از ۶۰ دلار در هر بشکه هستند، ممنوع کنند.

در همین راستا، سازمان دریانوردی ترکیه اعلام کرده است نفتکش‌هایی که فاقد مدارک بیمه لازم هستند را از آبهای این کشور دور نگه خواهد داشت.

بیمه‌گران غربی می‌گویند نمی‌توانند اسناد مورد درخواست ترکیه را فراهم کنند زیرا اگر معلوم شود محموله نفتی که تحت پوشش آنها قرار داشته است، به قیمت بالاتر از ۶۰ دلار فروخته شده، ممکن است در معرض تحریم قرار بگیرند.

مقامات ترکیه اعلام کرده‌اند در صورت وقوع سانحه برای کشتی که ناقض تحریم‌ها بوده، ممکن است خسارت آن تحت پوشش صندوق بین‌المللی مربوط به نشت نفتی قرار نگیرد. با این حال، ترکیه مذاکرات با کشورهای دیگر و شرکت‌های بیمه را ادامه می‌دهد.

اکثر کشتی‌هایی که نزدیک آبراه‌های ترکیه منتظر خروج هستند، کشتی‌های اتحادیه اروپا هستند و شمار زیادی از آنها حامل نفت به مقصد بنادر این بلوک هستند. این موضوع، خشم متحدان غربی آنکارا را برانگیخته است.

سازمان دریانوردی ترکیه اعلام کرده است قصد دارد هشت نفتکش که بیمه حفاظت و غرامت ندارند و در دریای مرمره منتظر عبور از تنگه داردانل هستند را به خارج از آب‌های خود هدایت کند. این نفتکش‌ها برای عبور از داردانل، با تدابیر اضافی اسکورت خواهند شد.

یک منبع کشتیرانی اظهار کرد: چهار نفتکش که منتظر عبور از داردانل هستند، قرار است روز شنبه با اسکورت یدک‌کشها، از این مسیر عبور کنند.

یک نفتکش با پرچم ترکیه، پس از این که از یک شرکت بیمه عضو گروه بین المللی حفاظت و غرامت نامه بیمه حفاظت و غرامت گرفت، روز جمعه از تنگه بسفر عبور کرد.

ترافیک نفتکش‌ها در آبهای ترکیه، باعث نگرانی در بازارهای نفت و نفتکش شده است. میلیون‌ها بشکه نفت که مبدا آنها از بنادر روسیه است، از طریق تنگه‌های بسفر و داردانل ترکیه به دریای مدیترانه می روند.

اکثر نفتکش‌هایی که منتظر عبور از تنگه بسفر هستند، نفت قزاقستان را حمل می کنند. جانت یلن، وزیر خزانه‌داری روسیه پنج شنبه گذشته گفت دولت آمریکا دلیلی نمی‌بیند این نفتکش‌ها، هدف سلسله مراتب جدید ترکیه قرار بگیرند.

وی افزود: واشنگتن دلیلی نمی‌بیند بر این باور باشد که روسیه در تصمیم ترکیه برای مسدود کردن مسیرهای عبور کشتی، دخیل باشد.

کمیسیون اروپا روز جمعه اعلام کرد تاخیرها، ارتباطی به مکانیزم سقف قیمت ندارد و ترکیه می‌تواند درست مانند سابق سیاست‌های بیمه خود را بازبینی کند.

یک سخنگوی این کمیسیون گفت: ما در تماس با مقامات ترکیه برای روشنگری هستیم و تلاش می‌کنیم این وضعیت را حل کنیم.

بر اساس گزارش رویترز، از زمان حمله نظامی روسیه به اوکراین، ترکیه روابط خوب خود با هر دو کشور روسیه و اوکراین را متعادل نگه داشته است. این کشور نقش مهمی در توافق مورد حمایت سازمان ملل متحد در ژوئیه برای آزاد کردن صادرات غله از بنادر اوکراین در دریای سیاه ایفا کرد. با این حال، روابط میان آنکارا و واشنگتن متلاطم بوده است و ترکیه ماه گذشته مجددا از آمریکا خواست حمایت از کردهای روسیه را متوقف کند.