افزایش ۱۰ هزار تومانی قیمت هر شانه تخم مرغ

در حالی که ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ برای مصرف کننده را ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام کرده و براین اساس قیمت هر شانه تخم مرغ حدود ۳۴ هزار تومان می شود اما در بازار هر شانه تخم مرغ ۱۰ هزار تومان بالاتر از قیمت مصوب عرضه می شود.

عباس قبادی دبیر کارگروه ستاد تنظیم بازار کشور در جلسه مورخ ۸ دی ماه ۹۹ ستاد تنظیم بازار، قیمت عرضه هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری را ۱۴ هزار تومان اعلام کرد و براین اساس قیمت این محصول از هر کیلو ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان به هر کیلو ۱۴ هزار تومان در درب مرغداری افزایش یافت.

نرخ مصوب هر کیلوگرم تخم مرغ برای مصرف کننده ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان

براین اساس، قاسمیان معاون دفتر برنامه ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت نیز گفت: با توجه به افزایش جدید قیمت تخم مرغ، قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ برای مصرف کننده را ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان است.

 

گفتنی است، هدایت اصغری مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغ تخم گذار نیز بعد از اعلام جدید قیمت تخم مرغ قیمت هر شانه تخم مرغ به وزن حدود یک کیلو و ۹۰۰ گرم را حدود ۳۴ هزار تومان اعلام کرد.

بنابراین با توجه به افزایش قیمت تخم مرغ و اعلام قیمت های جدید و وعده وزارت صمت برای کنترل قیمت این محصول در بازار انتظار می رفت که قیمت مصوب این کالا در بازار رعایت شود که متاسفانه باز هم مانند همیشه خبری از رعایت قیمت مصوب در بازار نیست و قیمت هر شانه تخم مرغ در بازار ۱۰ هزار تومان بالاتر از قیمت مصوب و بین ۴۳ تا ۴۵ هزار تومان عرضه می شود.

هر عدد تخم مرغ ۱۵۰۰ تومان شد

براین اساس با توجه به مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت هر عدد تخم مرغ فله ای برای مصرف کننده به ۱۵۰۰ تومان رسیده است و این در حالی که تیرماه قیمت هر عدد تخم مرغ فله ای برای مصرف کننده با توجه به قیمت ۲۰ هزار تومانی هر شانه تخم مرغ برای مصرف کننده حدود ۶۶۰ تومان بود.

ذکر این نکته لازم است که افزایش قیمت تخم مرغ در سال جاری توسط ستاد تنظیم بازار، برای سومین بار اتفاق افتاده و پیش از این نیز دو بار در تیرماه و شهریور ماه قیمت تخم مرغ افزایش یافته بود.

به گزارش فارس، در تیرماه ستاد تنظیم بازار کشور قیمت هر کیلوگرم از این محصول را درب مرغداری حداکثر ۹ هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت هر شانه تخم مرغ برای مصرف کننده را ۲۰ هزار تومان اعلام کرد.

همچنین محمدرضا کلامی معاون وقت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت و دبیر وقت کارگروه ستاد تنظیم بازار، در ۳۱ شهریور ماه قیمت جدیدی برای تخم مرغ اعلام کرد و در آن مقطع زمانی قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری را ۱۲ هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ برای مصرف کننده را ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد که براساس افزایش قیمت ها قیمت هر شانه تخم مرغ برای مصرف کننده نیز در شهریور ماه حدود ۲۹ هزار تومان اعلام شد.

البته این قیمت مصوب هیچ گاه در بازار اجرایی نشد و در همان مقطع نیز قیمت هر شانه تخم مرغ حدود ۳۴ هزار تومان بود و در هفته های اخیر نیز هر شانه تخم مرغ در بازار حدود ۴۰ هزار تومان فروخته می‌شد.

با افزایش سه باره قیمت تخم مرغ در سال جاری و باز هم برخلاف وعده مسئولان وزارت صمت در مورد کنترل قیمت تخم مرغ در بازار قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی اکنون در بازار به حدود ۴۳ تا ۴۵ هزار تومان رسیده است که با توجه به این قیمت ها هیچ خبری از رعایت قیمت مصوب نیست.

 قیمت تخم مرغ بسته بندی

گفتنی است ستاد تنظیم بازار هفته گذشته اعلام کرد که قیمت های جدید تخم مرغ بسته بندی نیز بعد از آنالیز قیمت اعلام می شود اما در هر حال حاضر قیمت هر عدد تخم مرغ بسته بندی در فروشگاه های زنجیره ای حدود ۱۹۵۰ تومان است به طوری که قیمت هر بسته تخم مرغ ۲۰ عدد در بازار ۳۸ هزار و ۷۵۰ تومان، قیمت هر بسته تخم مرغ ۱۵ عددی ۲۹ هزار و ۷۵۰ تومان و قیمت هر بسته تخم مرغ ۹ عددی ۱۷ هزار و ۸۵۰ تومان است.

 

 افزایش ۶۴ درصدی قیمت تخم مرغ طی یک سال

این گزارش می افزاید، براساس اعلام آمار ماهانه وزارت صنعت، معدن و تجارت قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ در آبان ماه سال گذشته ۹ هزار و ۱۰۰ تومان بوده که در آبان ماه ۹۹ به ۱۴ هزار و ۹۸۰ تومان تومان افزایش یافته است بنابراین قیمت این محصول طی بازه زمانی مذکور ۶۴.۶ درصد افزایش یافته است.

بنابراین علیرغم وعده تنظیم بازار مسئولان وزارت صمت، فقط ستاد تنظیم بازار با کمک سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان هر چند وقت یک بار قیمت های جدیدی را برای برخی محصولات که مشمول قیمت گذاری هستند اعلام می کند و محصولات قیمت گذاری شده در ستاد تنظیم بازار، در بازار براساس قیمت ها جدیدی درصد قابل توجهی افزایش می یابد و هیچ خبری از رعایت قیمت مصوب در بازار نیست و لذا معلوم نیست که این همه وقت و انرژی در ستادی که هیچ کارایی ندارد چرا هدر می شود.