اطمینان دولت به بازدهی خوب بازار سرمایه تا یک سال آینده/ پرداخت سود سهام عدالت در آینده نزدیک

تهران- ایرنا- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بیمه سهام نشان‌دهنده اهمیت بازار سرمایه برای دولت است و نسبت به این موضوع اطمینان دارد که این بازار تا یک سال آینده رشد بسیار خوبی را نصیب سهامداران می‌کند.

«مجید عشقی» در حاشیه مراسم رونمایی از نخستین صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات به راه‌اندازی صندوق املاک و مستغلات تاکید کرد و افزود: امروز معامله ثانویه نخستین صندوق املاک و مستغلات آغاز شد، صندوق املاک و مستغلات یک کار بسیار بزرگی است که در بازار سرمایه آغاز شد و اثر زیادی را بر دارایی بانک‌ها، مشارکت سرمایه‌گذاران خرد در بازار املاک و مستغلات و بهره‌برداری از املاک و مستغلات همراه است.

وی اظهار داشت: تا کنون چهار موافقت اصولی برای راه‌اندازی این صندوق صادر شده که نخستین صندوق امروز به پذیره‌نویسی و گشایش نماد رسید.

عشقی ادامه داد: سه صندوق دیگر در حال تاسیس هستند، پس از این اقدام پذیره‌نویسی می‌شوند.

رییس سازمان بورس اظهار داشت: با بیان اینکه درخواست‌های مختلفی از سوی سیستم بانک در این زمینه داریم که در حال بررسی هستند تا پس از اخذ مجوز از بانک مرکزی آغاز به کار می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه بازار صندوق املاک و مستغلات در آینده‌ای نزدیک بازاری بسیار بزرگ خواهد شد، گفت: ملک دارای جذابیت خاص خود است، این صندوق این امکان را فراهم می‌کند تا سرمایه‌گذاران به هر میزان که می‌خواهند سرمایه را وارد این بازار کنند.

عشقی تاکید کرد: امیدواریم بتوانیم در آینده نزدیک با تسهیل شرایط صدور مجوز و تاسیس زمینه گسترش این بازار را فراهم کنیم.

پرداخت سود سهام عدالت در آینده نزدیک

رییس سازمان بورس با اشاره به پرداخت سود سهام عدالت در آینده نزدیک اعلام کرد: لازمه انجام چنین اقدامی پرداخت سود از سوی شرکت‌ها است که تحت تاثیر چنین اقدامی در آینده نزدیک سود سهامداران پرداخت می‌شود.

وی اعلام کرد که در وضعیت فعلی نمی‌توان زمان دقیقی را برای پرداخت سود سهام عدالت اعلام کرد.

عشقی به بازگشایی نماد سهام عدالت اشاره کرد و افزود: این اتفاق پس از تشکیل مجامع شرکت‌های استانی اجرایی می‌شود، اکنون شاهد وجود برخی از اختلاف نظرها در خصوص نحوه برگزاری مجامع هستیم.

وجود ارزان‌ترین دارایی‌ها در بازار سرمایه

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه اکنون ارزان‌ترین دارایی‌ها در بازار سرمایه وجود دارد، اعلام کرد: نحوه فعالیت بازارگردان‌ها وابسته به شرایط بازار است که شرایط متاثر از عوامل مانند قیمت‌های جهانی و بودجه است..

وی به مزایای استفاده از بیمه سبد سهام تاکید کرد و افزود: بیمه سهام نشان دهنده اهمیت بازار سرمایه برای دولت است و نسبت به این موضوع اطمینان دارد که این بازار تا یک سال آینده رشد بسیار خوبی را نصیب سهامداران می‌کند.

ایجاد ثبات در بازار سرمایه در بلند مدت، هدف صندوق تثبیت بازار سرمایه

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به محل تامین مالی صندوق تثبیت در بازار سرمایه تاکید کرد و افزود: این اقدام از سمت خزانه و جمع‌آوری مالیات روزانه فروش سهام است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار هدف صندوق تثبیت بازار سرمایه را ایجاد ثبات در بازار سرمایه در بلند مدت عنوان کرد و گفت: منابعی در بودجه برای صندوق معادل نقل و انتقالات سهام در بودجه پیش‌بینی شده که این عدد به عنوان سرمایه گذاری دولت در بازار تلقی می‌شود و منافع به دست آمده از آن دولت خواهد بود.

بودجه سال ۱۴۰۱ تجربه تلخی برای سهامداران نبود

عشقی در ادامه به اثر بودجه ۱۴۰۲ در بازار سرمایه که به عنوان تهدید فعلی این بازار تلقی می‌شود اشاره کرد و گفت: بودجه سال ۱۴۰۱ تجربه تلخی برای سهامداران نبود، زیرا در نهایت بودجه نهایی به نفع بازار سرمایه شد که اکنون هم پیشنهادی را برای بودجه سال آینده به دولت و مجلس ارائه کرده‌ایم.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه به صحبت‌های مطرح شده در زمینه احتمال افزایش قیمت انرژی در بودجه اشاره کرد و گفت: طبق وعده‌های داده شده شاهد افزایش قیمتی در این حوزه نخواهیم بود.