1/1میلیون تن تولید تخم مرغ

ناصر نبی‌پور رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار با اشاره به اینکه مجموع تولید تخم مرغ تا پایان سال به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن می‌رسد، بیان کرد: با احتساب مصرف رقمی حدود ۲۵۰ تن مازاد بر نیاز داخل است.
پیش از این و در چند روز گذشته، ترکاشوند – مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار – گفت: حدود یک میلیون تن تولید تخم مرغ در سال خواهیم داشت که در حدود 80 هزار تن بیش از نیاز کشور است.
ترکاشوند در رابطه با تعیین تکلیف مازاد تولید تخم مرغ خاطرنشان کرد: باید تکلیف مازاد تولید تخم مرغ ما معلوم شود تا فشار بر روی تولید داخل نباشد و تولید کنندگان متضرر نشوند که این موضوع دغدغه اصلی تولیدکنندگان است.
وی چند روز پیش از مشکلات صادرات تخم مرغ گفت و ادامه داد : صادرات مازاد تخم مرغ در حال حاضر در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد اما به خاطر ممنوعیت قبلی صادرات به بازارهای صادراتی ما با مشکل مواجه شده است.
ترکاشوند در خصوص رفع کمبود تخم مرغ در کشور و تولید مازاد با اشاره به شرایط فعلی مرغ تخم‌گذار پس از پشت سرگذاشتن بیماری آنفولانزای پرندگان گفت : پس از بحران آنفولانزای پرندگان برای رفع کمبود تخم مرغ در کشور سن گله‌های مرغ مادر را افزایش دادیم.
وی افزود: اقدام بعدی ما افزایش جوجه ریزی برای جایگزینی مرغ‌های معدوم شده بود تا بتوانیم شرایط را مدیریت کنیم.
ترکاشوند ادامه داد: سال گذشته پیرو این اقدامات بیش از 44 میلیون قطعه جوجه‌ریزی انجام شد که ماحصل آن مازاد تولید تخم مرغ در سال جاری است.