چرا مرغ گران شد؟

نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی کشور دلیل افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر را حرکت به سمت قیمت تمام شده مرغ و افزایش تقاضا اعلام کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، حبیب اسدالله نژاد با بیان این‌که قیمت تمام شده مرغ زنده و مرغ گرم به ترتیب ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان و بیش از ۱۵ هزار و ۵۰۰تومان است، اظهار کرد: در حال حاضر مرغ زنده با قیمت ۹۲۰۰ تومان و مرغ گرم نیز با قیمت ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۴ هزار تومان در بازار عرضه می شود که هنوز هم با قیمت تمام شده فاصله بسیاری دارد.

وی ادامه داد: وقتی قیمت تمام شده کالایی بالا باشد و در مقطعی پایین‌تر از آن عرضه شود، باید انتظار این را داشت که قیمت‌ها روزی به سمت قیمت واقعی حرکت کند تا تولیدکننده دچار چالش و ضرر و زیان نشود.

به گفته نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی کشور دلیل افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر، حرکت به سمت قیمت تمام شده مرغ و افزایش تقاضا است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به وضعیت نهاده‌های دامی اشاره کرد و گفت: مشکل تامین نهاده‌های دام و طیور نه تنها حل نشده، بلکه روز به روز نیز بدتر  می‌شود. انتظار ما این است که سیاست‌گذاری‌ها در راستای حل مشکل تامین به موقع و کامل نهاده‌ها و کاهش قیمت تمام شده باشد تا در این راستا خسران وارده به تولید کننده و مصرف کننده کمتر شود.

او افزود: وقتی نهاده‌ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور می‌شود، ایجاد بازار سیاه و حباب قیمتی ثمره قصور و عدم نظارت و کنترل دستگاه‌های مسئول است.

براساس مشاهدات میدانی قیمت مرغ در روزهای اخیر نسبت به هفته‌های گذشته با افزایش حدود ۲۰۰۰ تومانی مواجه شده است و در حال حاضر مرغ در خرده فروشی ها با قیمت ۱۳ هزارو ۵۰۰ تومان به فروش می رسد.