نهاده های دامی فعلا با ارز دولتی است

اصلاح ارز 4200 تومانی بهانه ای برای افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ در بازار شده در حالی که وزارت جهاد کشاورزی نهاده های دامی را همچنان به نرخ دولتی می دهد.

اصلاح نظام یارانه ای در کشور که دولت تصمیم به اجرا گرفته و اخیرا یک مقام دولتی مستقیم به آن اشاره کرد بهانه ای برای برخی سودجویان شده تا قیمت ها را در بازار بالا بکشند.

افزایش قیمت ها قبل از اجرای اصلاح ارز 4200 تومانی، زنگ هشداری است که دولت برای مهار این سودجویان و تورم انتظاری، اقدامات پیشگیرانه انجام دهد نخست اینکه انبارها را از محصولاتی پر کند که احتمال احتکار وجود دارد دوم یارانه مردم شامل قبلی و جدید را حداقل دوماه زودتر بپردازد و سوم اجازه ندهد شایعات قبل از اجرا به کف بازار برسد که جمع کردن آنها کار راحتی نیست.

امروز هیچ دلیلی برای بالا رفتن قیمت اقلام در بازار وجود ندارد مگر اینکه بگوییم اعلام زود هنگام اصلاح ارز 4200 تومانی در حالی که هنوز سخنگویی هم برای این کار تعریف نشده و برخی شایعات و گمانه زنی ها در باره افزایش چندین برابری قیمت ها پس از اجرا عامل بالا رفتن قیمت ها است.
از بازار حاکی است، قبل از اینکه اصلاح ارز 4200 تومان برای کالاهای اساسی شروع شود قیمت دو محصول مرغ و تخم مرغ افزایش یافته است، به طوری که هر شانه تخم مرغ به 60 هزار تومان و هر کیلو مرغ 33 هزار تومان به فروش می رود.

پیش از این قیمت این دو محصول 4 هزار تومان کمتر از نرخ مصوب دولتی هر کیلو مرغ 27 هزار تومان و شانه تخم مرغ 39 هزار تومان به فروش می رفت.

مسئولان تاکید می کنند که دلیلی بر رشد قیمت ها وجود ندارد و تنها سودجویی عامل افزایش قیمت شده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران تاکید می کند تنها هیجانات رفتاری فروشندگان باعث رشد قیمت شده است و تاکید می کند موضوع تا سه روز دیگر برطرف می شود.

منظور این مسئول از هیجانات رفتاری، واکنش فروشندگان به اصلاح ارز 4200 تومانی است که بدون رعایت مصوبات دولتی و نظارت ها، خودسرانه اقدام به افزایش قیمت کرده اند.

نکته مهم این است وزارت جهاد کشاورزی نهاده مورد نیاز مرغداران را با ارز 4200 تومانی داده است و حتی اعلام کرده که نهاده دیماه هم با همین ارز دولتی تامین شده است پس با این حساب دلیلی برای رشد قیمت دیده نمی شود.

ایوب فصاحت گفت: با توجه به اینکه این ارز در ماه جاری هم همانند ماه‌های قبل برای نهاده‌های دامی تأمین شده و نهاده‌ها با همان قیمت قبلی در سامانه بازارگاه بارگذاری شده‌اند هرگونه گرانی در بازار مرغ و تخم مرغ قابل قبول نیست.

مسئولان به مقابله با گرانفروشان تاکید می کنند که تخم مرغ شانه‌ای ۴۳ هزار تومان و برای مرغ کیلویی ۳۱ هزار تومان است و فروش این محصولات با قیمت‌هایی فراتر از مصوب گران فروشی محسوب شده و با آن برخورد جدی خواهد شد و از هرگونه گران فروشی جلوگیری می‌شود.

رشد بی دلیل قیمت ها در بازار در حالی است که وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده است ارز ۴۲۰۰ تومانی گندم، دانه‌های روغنی و نهاده‌های دامی در دیماه اختصاص یافته است مفهوم این است، این محصولات نباید از سوی تولید کننده گران شوند و طبیعی است بازار هم باید همینطور باشد.

حدود 70 درصد قیمت تمام شده محصولات پروتئینی مانند مرغ و تخم مرغ وابسته به نهاده های دامی است و اگر این کالاها گران نشود در محصول نهایی هم افزایش قیمتی وجود نخواهد داشت.

عباس عسکرزاده اظهار داشت: با توجه به این که در شش ماهه دوم سال براساس قانون ارز ترجیحی کالا‌های اساسی به صورت ماه به ماه تخصیص می‌یابد ارز ترجیحی این سه قلم ذکر شده مانند سابق برای دی‌ماه تامین شده است و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

وی ادامه داد: با توجه به ادامه روند تخصیص ارز ترجیحی به این کالا‌های اساسی، هیچ افزایش قیمتی در خصوص محصولات اساسی از جمله مرغ و گوشت قابل قبول نیست.

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر در سامانه بازارگاه نهاده دامی مورد نیاز دامداران و مرغداران با قیمت سابق بارگذاری شده و آن‌ها می‌توانند مثل گذشته نهاده مورد نیاز خود را از این سامانه دریافت کنند.

عسکرزاده افزود: تمامی ذخایر استراتژیک کشور نیز در شرایط بسیار مطلوبی قرار دارند و تامین آن‌ها به صورت مستمر ادامه دارد و در این زمینه نیز هیچگونه کمبودی وجود ندارد.

وی گفت: به طور کلی در خصوص کالا‌های اساسی هیچ نقصان و کمبودی نیست و همه محصولات و کالا‌های اساسی به میزان بیش از نیاز تامین شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی هم به تامین تمام نهاده ها به نرخ دولتی در سامانه بازارگاه و ورود این کالا به گمرکات کشور تاکید می کند که تولید کنندگان نباید هیچ نگرانی درباره تامین داشته باشند وی شائبه‌های حذف ارز ترجیحی نهاده‌های دامی را رد می کند و می گوید: نهاده‌های دامی مربوط به دی ماه با تخصیص ارز ترجیحی با قیمت قبلی طبق روال بیستم ماه جاری در سامانه قرار گرفته است.

دماوندی ‌نژاد تاکید کرد: با هرگونه تغییر قیمت در کالا‌های اساسی مخالفیم و با افزایش قیمت‌ها برخورد جدی صورت می‌گیرد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: در تمامی بخش‌های تولیدات دام و طیور شرایط بسیار مناسب است همچنین ذخیره انبار‌های پشتیبانی امور دام در خصوص نهاده‌های دامی از میزان مورد نیاز فراتر است و بخش خصوصی هم میزان قابل توجهی از نهاده‌های دامی را به گمرکات کشور رسانده که مراحل اداری ترخیص آن‌ها نیز در حال انجام است.

وی گفت: بنابراین در بخش نهاده‌های دامی هیچ مشکلی نداریم و به قطعیت می‌گویم که در هیچ مقطعی با این میزان انباشت نهاده مواجه نبودیم.

دماوندی ‌نژاد ادامه داد: به این ترتیب پرورش دهندگان دام و طیور می‌توانند به موقع و به مقدار مورد نیاز نهاده خود را از سامانه بازارگاه تامین کنند و مردم نیز دغدغه‌ای در خصوص افزایش قیمت کالا‌های اساسی نداشته باشند.

سالانه حدود 20 میلیارد دلار ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی پرداخت می شود هدف این بود که تورم بازار کنترل شود اما عملا به کالاهایی که پرداخت شده بیشتر گران شده است. از سوی دیگر تفاوت نرخ ارز حدود 690 میلیارد تومان رانت و فساد ایجاد کرده است. عملا سیاست پرداخت ارز 4200 تومانی که از فروردین 97 برای 25 کالا شروع شد عملا شکست خورده است و اکنون برای رهایی از این مشکلات اجماعی برای اصلاح وجود دارد.

دولت می خواهد نحوه اجرای این سیاست را تغییر دهد و بجای تحویل ارز دولتی به وارد کننده آنرا به مصرف کننده بدهد تا خودش مدیریت کند. اما به نظر می رسد در نحوه اجرای این سیاست جدید باید پخته تر، منطقی تر و علمی تر برخورد شود تا امکان سوء استفاده به صفر و یا حداقل برسد.