قیمت جهانی نفت امروز کاهش یافت

نگرانی بازار از رکود در جهان و کاهش تقاضا برای نفت، قیمت این کالای اساسی را کاهش داد و به 104.3 دلار در هر بشکه رساند.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از رویترز، از آنجا که بازار نفت می ترسد‌ افزایش شدید نرخ بهره بانکی آمریکا به رکود اقتصادی جهانی منجر شود و تقاضا برای نفت کاهش یابد، قیمت نفت در معاملات امروز کاهش یافت.

هر بشکه نفت برنت با 45 سنت کاهش 104.64 دلار فروخته شد. نفت برنت روز دوشنبه 4.1 درصد افزایش یافت که بیشترین افزایش در بیش از یک ماه گذشته به شمار می رود.

هر بشکه نفت خام آمریکا نیز با 5 سنت کاهش 96.96 دلار معامله شد. WTI روز گذشته 4.2 درصد افزایش یافته بود.

نرخ تورم در بسیاری از بزرگ ترین اقتصادهای جهان نزدیک به دو رقم شده، سطحی که نزدیک به نیم قرن گذشته دیده نشده است که می تواند بانک های مرکزی ایالات متحده و اروپا را به افزایش شدیدتر نرخ بهره وادار کند.

به گفته تحلیلگران، «تمایل برای ریسک پذیری به علت پیش بینی در مورد اینکه فدرال رزرو به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد، کاهش یافته است… کاهش قیمت گاز در اروپا نیز بر بی ثباتی چشم انداز بحران انرژی افزوده است.»

از دیگر عواملی که بر قیمت ها تاثیر گذاشته است، این بود که رئیس اژانس بین المللی انرژی گفت، تولید نفت روسیه در پی جنگ اوکراین از حد انتظار فراتر رفته است.

رئیس آژانس بین المللی انرژی توضیح داد: در صورت لزوم، کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی می ‌توانند نفت بیشتری از ذخایر استراتژیک نفت (SPR) آزاد کنند.

در عین حال، درگیری های سیاسی دوشنبه شب در عراق به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ اوپک، مانع از کاهش بیشتر قیمت ها شد.

آمریکن پترولیوم امروز میزان ذخایر نفت آمریکا را اعلام می کند و فردا آمار رسمی از اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر می‌شود.