صادرات مرغ به عراق از سر گرفته شد

با انتشار شیوع  آنفولانزا در مرغ‌های محلی یکی از روستاهای مازندران سازمان دامپزشکی کشور به سازمان بهداشت جهانی  این موضوع را گزارش کرد که  کشور عراق هم به دنبال گزارشات سازمان جهانی واردات مرغ از ایران را متوقف کرد.

البته خوشبختانه در دو هفته گذشته با توجه به بازدید وزیر کشاورزی و رئیس سازمان دامپزشکی عراق از ایران و همچنین اعلام پاک بودن کشور توسط سازمان دامپزشکی به سازمان جهانی، عراق مجدد تمایل به واردات مرغ از ایران را اعلام کرده درحالی‌که چند روز اخیر اولین محموله‌های صادراتی وارد این کشور شد.

بنابراین گزارش؛ بعد از تعطیلات عید نوروز قیمت مرغ در کشور نسبت به سال گذشته روند کاهشی را تجربه کرده به‌گونه‌ای که متوسط قیمت هر کیلو مرغ زنده بین 3900 الی 4000 هزار تومان بوده و در استان مازندران با شایعه آنفولانزا بعضاً 600 تومان زیر این قیمت توسط واسطه خریداری‌شده درحالی‌که قیمت مرغ در حال حاضر نسبت به دو الی سه روز گذشته با افت قیمت روبه‌رو بوده که در صورت ادامه این روند مرغداران زیان خواهند کرد.

درواقع صادرات به‌صورت مشروط می‌تواند تأثیر مثبت و منفی داشته باشد به‌گونه‌ای که در صورت مطابقت قیمت‌های  صادراتی باقیمت داخلی و هزینه‌های تمام‌شده تولید سودآوری خوبی برای تولیدکنندگان دارد اما افزایش هزینه‌های صادراتی و حمل به زیان تولیدکننده است درحالی‌که اگر یارانه صادراتی برای تولیدکننده یا صادرکننده که باقیمت منطقی از تولیدکننده خریداری کرده همراه باشد می‌تواند موردحمایت و کارآفرینی این بخش شود.

تولید مرغ در کشور تقریباً خطی است و از سویی تولید جوجه یک‌روزه به‌نوعی روند ثابتی در شش ماه اول سال داشته که در صورت ثبات بازار و قدرت خرید مردم با مازاد تولید مواجه نخواهیم بود اما در برخی مواقع مردم با چالش‌هایی در خرید مواجه شده که این امر درنهایت به کاهش قیمت و زیان تولیدکننده منجر خواهد شد.

همچنین بیشترین حجم صادرات مرغ به عبارتی 90 درصد آن به عراق بوده به‌طوری‌که در سه ماه اول سال حدود 15 هزار تن مرغ به این کشور صادر کردیم  اما از سویی واردات به کشور افغانستان هنوز آغاز نشده درحالی‌که هیچ مشکلی ازنظر بهداشتی وجود نداشته و تنها کار بازرگانی که بازرگانان باید انجام دهند.

در این راستا عظیم حجت مدیرعامل اتحادیه مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در این خصوص اظهار داشت: در حال حاضر قیمت مرغ در مراکز مختلف برای مصرف‌کننده بین 6200 الی 6500 قیمت‌گذاری شده درحالی‌که قیمت منطقی آن در شرایط فعلی برای مصرف‌کننده باید حدود 7 هزار تومان باشد.

وی افزود: متأسفانه در هفته اخیر که مجدد صادرات مطرح‌شده سفارت عراق در ایران بابت صدور برگه‌های مکلف شده حدود 16 دلار از تولیدکنندگان مطالبه کرده که بالا رفتن هزینه‌های منجر به زیان تولیدکنندگان شده که یارانه‌های صادراتی از تولیدکننده و صادرکننده می‌تواند منجر به حمایت و کارآفرینی این بخش شود.

حجت در خصوص صادرات قیمت مرغ بیان کرد: قیمت مرغ صادراتی حدود 6000 الی 6500 تومان است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی خاطرنشان کرد: عدم کشش بازار منجر به افت قیمت‌ها شده و از سویی باوجود تولید جوجه که روند ثابتی در شش‌ماهه اول سال داشته در صورت ثبات بازار و قدرت خرید مردم مازاد تولید نخواهیم داشت اما اگر مردم در خرید با چالش مواجه شوند درنهایت این امر منجر به کاهش قیمت و زیان تولیدکننده خواهد شد.

وی در ادامه گفت: برنامه‌ریزی و مدیریت تولید از یک سال گذشته با همکاری اتحادیه سراسری و تشکل‌های استانی وابسته به اتحادیه ،سازمان دامپزشکی و معاونت امور دام حوزه عملیات اجرایی آن شروع‌شده به‌گونه‌ای ظرفیت تولید در این سامانه 85 الی 86 درصد ثبت‌شده که امیدوارم با همکاری وزارتخانه و پیشنهاد اتحادیه ظرفیت به بالای 95 درصد برسد و از سویی با مشخص شدن میزان مصرف داخل، صادرات و ذخایر نیاز کشور توان تولید را بر اساس آن تنظیم کرده تا شاهد کاهش قیمت و یا قیمت غیرواقعی برای مصرف‌کننده نباشیم.

حجت تصریح کرد: بیشترین حجم صادرات مرغ به عراق است به‌گونه‌ای که در سه ماه اول سال حدود 15 هزار تن مرغ به این کشور صادر کردیم و از سویی صادرات به افغانستان آغاز نشده درحالی‌که هیچ مشکلی ازنظر بهداشتی وجود نداشته و تنها کار بازرگانی آن مانده است.

بنابراین گزارش؛ صادرات مرغ که با گزارش سازمان جهانی از انتشار شیوع آنفولانزا متوقف‌شده بود طی دو هفته گذشته با توجه به بازدید وزیر کشاورزی و رئیس سازمان دامپزشکی عراق از ایران و همچنین سازمان دامپزشکی کشور با اعلام پاک بودن کشور از چند روز اخیر صادرات به این کشور آغازشده اما تاکنون محموله‌ای وارد افغانستان نشده که در صورت اتمام پروسه اداری صادرات مجدد به این کشور شروع خواهد شد.