دلیل بی‌ثباتی قیمت گوشت مرغ چیست؟

مدیر عامل اتحادیه مرغداران استان یزد معتقد است که عمل نشدن تعهدات نسبت به مرغداران، عامل اصلی بی‌ثباتی قیمت گوشت مرغ در بازار عرضه است.

مهدی دشتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا ضمن گلایه از نبود تعهدات نسبت به مرغداران، تصریح کرد: دولت موظف شده با نرخ مشخصی نهاده‌ها را در اختیار مرغداران قرار داده و مرغداران نیز متعهد هستند که هر کیلوگرم گوشت مرغ را به قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان به دولت تحویل دهند اما مشکل فعلی نبود تعهد کافی به تعهدات خود نسبت به مرغداران است که موجب بی‌ثباتی قیمت در بازار شده است.

وی با تاکید بر اینکه برطرف شدن این مشکل قیمت مرغ را در قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت نگه خواهد شد، از دو میلیون قطعه جوجه‌ریزی در مرغداری‌های استان طی فروردین ماه جاری خبر داد و ابراز امیدواری کرد که محدود مشکلات ناشی از کمبود نهاده‌ها نیز با همت دولتمردان در سال‌جاری رفع شود.

«سید حسین بخشایش» مدیر امور بازرگانی جهاد کشاورزی استان نیز به دنبال این اظهارات در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا عنوان کرد: در حال حاضر مشکلی در زمینه نهاده‌ها و تأمین مواد اولیه مرغداری‌ها وجود ندارد و خوشبختانه کلیه‌ی نهادهای تأمین کننده گوشت مرغ با مجوز دولت وارد کشور می‌شود اما بعضاً برخی از شرکت‌های واردکننده نسبت به انجام تعهداتشان کوتاهی کرده و در تأمین به موقع نهاده‌های مورد نیاز مرغداری‌ها سهل انگاری و آن را با تأخیر به دست آنها می‌رسانند.

به گفته وی، مشکل فعلی مرغ داران ناشی از عدم تعهد برخی از این شرکت‌هاست که به زودی مرتفع و قیمت گوشت مرغ نیز تثبیت خواهد شد.

بخشایش از نبود مشکلی در مورد تأمین گوشت مرغ در بازار آزاد خبر داد و در این باره نیز تصریح کرد: در حال حاضر هر کیلوگرم گوشت مرغ در بازار آزاد با قیمت ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان عرضه می‌شود که در عرضه تنظیم بازار این قیمت معادل ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است.

مدیر امور بازرگانی جهاد کشاورزی استان یزد در مورد تأثیر ارز نیمایی بر قیمت گوشت مرغ نیز اظهار کرد: یقیناً اقدامات کنترل کننده دولت مانند تخصیص ارز نیمایی به ثبات قیمت گوشت مرغ کمک می‌کند که منجر به تثبیت قیمت می‌شود.