تعرفه‌های جدید خرید تضمینی برق تجدیدپذیر ابلاغ شد/ افزایش ۲۰ تا ۱۸۳ درصدی نرخ خرید

تهران- ایرنا- تعرفه‌های جدید خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر (خورشیدی، بادی انشعابی، برق‌آبی و زیست‌توده تا ۱۰ مگاوات) با افزایش میانگین ۷۷ درصد نسبت به سال گذشته توسط وزیر نیرو ابلاغ شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت نیرو، بیشترین افزایش نرخ مربوط به فناوری زیست‌توده است، به‌گونه‌ای که میانگین نرخ خرید تضمینی از این فناوری ۱۳۰ درصد رشد داشته و در بین فناوری‌های زیست‌توده، فناوری مربوط به “«فرایندهای حرارتی (ترموشیمیایی) از جمله زباله سوزی، گازی‌سازی و پیرولیز»” با رشد ۱۸۳ درصدی، رتبه نخست رشد نرخ خرید تضمینی را به خود اختصاص داده است. نرخ خرید تضمینی این فناوری از هفت‌هزار و ۷۷۰ ریال به ۲۲ هزار ریال رسیده است.

همچنین تعرفه‌های جدید خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های برق‌آبی با افزایش میانگین ۹۰ درصدی نسبت به سال گذشته روبه‌رو شده است. نرخ خرید برق تضمینی از نیروگاه‌های برق‌آبی بر روی خط انتقال، با ظرفیت کمتر از ۱۰ مگاوات با افزایش ۸۳ درصدی، از پنج‌هزار و ۹۱۵ ریال به ۱۰ هزار و ۸۰۰ ریال و نیروگاه برق‌آبی جریانی با افزایش ۹۵ درصدی از ۶ هزار و ۹۱۶ ریال به ۱۳ هزار و ۵۰۰ ریال افزایش‌یافته است. ضمن این که ابلاغیه شامل افزایش نرخ خرید تضمینی برای نیروگاه‌های خورشیدی انشعابی تا ۳۰ درصد و انشعابی بادی تا ۶۰ درصد نیز می‌شود.

حداکثر زمان برای ساخت نیروگاه‌های برق‌آبی مقیاس کوچک روی خط انتقال و جریانی از زمان عقد قرارداد تا زمان بهره‌برداری ظرفیت کامل به ترتیب ۱۲ و ۱۸ ماه اعلام شده است.

وزارت نیرو در راستای سیاست‌های دولت سیزدهم درباره ضرورت پیوست زیست‌محیطی در توسعه‌ صنعتی و اولویت محیط‌زیست بر توسعه، در قالب طرح‌های تشویقی، ایجاد و گسترش جذابیت اقتصادی و اهداف سازمانی، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه تولید برق از منابع انرژی تجدیدپذیر را در برنامه دارد.