ژن چندقلوزایی با استفاده از نژادهای برتر دنیا به دام‌های داخلی منتقل می‌شود

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی پیش‌بینی کرد: تا پایان سال 1400 تعداد مراکز تولید و توزیع اسپرم نژادهای برتر دام‌های سبک و سنگین در کشور به 12 واحد برسد.
مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه افتتاح مرکز تولید و انجماد اسپرم دام سبک توسط معاون اول رئیس جمهور اظهار کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده تا پایان سال 1400، حدود 12 مرکز تولید و توزیع اسپرم‌های نژادهای برتر دام‌های سبک و سنگین دنیا در کشور ایجاد خواهد شد.
وی بابیان اینکه این آمیختگی تحت برنامه‌های اصلاح نژاد است و به صورت کورکورانه اجرا نمی شود، گفت: در مرکز اصلاح نژاد، دیتاها تولید و نژادها تثبیت می‌شود؛ تثبیت نژاد پس از چند نسل نژادهای برتر را در پی دارد.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: برنامه‌های انجام‌شده در راستای حمایت از شرکت‌های بخش خصوصی و دانش‌بنیان است.
رضایی بابیان اینکه در حال حاضر 4 مرکز انجماد اسپرم دام سبک و سنگین در کشور وجود دارد، افزود: یکی از راه‌های آسان، سریع و پایدار افزایش میزان تولید گوشت، اصلاح نژاد است.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با اجرای این پروژه و پروژه های مشابه آن، ژن چندقلوزایی با استفاده از نژادهای برتر دنیا به دام‌های داخلی منتقل می‌شود و صفات ترکیب لاشه (مورد ذائقه) در دام‌های کشور حفظ شده و پس از چند سال شاهد دام‌های چند قلو زا و دارای صفت لاشه هستیم که سرعت رشد را از نژادهای بومی به ارث برده‌اند.
وی از دلایل اجرا و برنامه‌ریزی برای اصلاح نژاد دام‌های سبک و سنگین را اقتصادی نبودن تولید گوشت به‌صورت معیشتی عنوان کرد و گفت: کشور ما در منطقه خشک و نیمه‌خشک قرار دارد و علوفه ارزان در اختیار ندارد به همین سبب در تولید گوشت خودکفا نشده‌ایم.
رضایی ادامه داد: برای تامین نیاز داخلی، سالانه بین ۱۰ تا ۱۵ درصد گوشت قرمز به کشور وارد می شود که در برخی مواقع رقم وارداتی این محصول به 150هزار تن می رسد.
وی اشاره‌ای هم به بزرگ‌ترین پروژه در حال اجرای  دام کشور کرد و گفت: این پروژه با نام گاوهای دومنظوره با تولید شیر و گوشت مناسب برای گاوهای آمیخته‌ تولیدی در حال اجرا است و  از این گاوها در افزایش تولید گوشت گوساله استفاده می‌شود.