واردات نفت ایران توسط ۳ عضو اتحادیه اروپا با وجود تحریم‌های آمریکا

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار اروپا (یورو استات) نشان می دهد اتحادیه اروپا در سال میلادی گذشته 4181 تن نفت خام یا فرآورده نفتی از ایران وارد کرده است.

میزان واردات نفت اتحادیه اروپا از ایران هرچند رقم قابل توجهی نیست اما حاکی از تمایل پالایشگاه های اروپایی برای نادیده گرفتن تحریم های آمریکا علیه ایران است و درج این ارقام در آمار رسمی واردات نفت اروپا نشان دهنده تمایل مراجع رسمی اروپا برای فاصله گرفتن از تحریم ها و یا حداقل نشان دادن اعتراض خود به سیاست تحریم آمریکا علیه ایران است.

بر اساس این گزارش سه عضو اتحادیه اروپا در سال گذشته میلادی از ایران نفت خام یا فرآورده نفتی وارد کرده اند. این کشورها عبارتند از رومانی، لهستان و بلغارستان.

رومانی در سال 2022 در مجموع 4 هزار تن نفت خام یا فرآورده نفتی از ایران وارد کرده است. بلغارستان 168 تن و لهستان نیز 13 تن نفت خام یا فرآورده نفتی از ایران در این سال وارد کرده اند.

بلغارستان جدیدترین عضو اتحادیه اروپاست که از زمان تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران در سال 2018 واردات نفت یا فرآورده از ایران داشته است. نخستین محموله نفت وارداتی ایران در دسامبر 2022 به این کشور ارسال شده است. بلغارستان در ژانویه 2023 نیز برای دومین ماه متوالی 83 تن نفت یا فرآورده نفتی از ایران وارد کرده است.