نیوکاسل، 180هزار مرغ گوشتی در قم را تلف کرد

مدیرکل دامپزشکی استان قم با بیان اینکه به دلیل شیوع بیماری نیوکاسل، درصد تلفات مرغ گوشتی در استان قم در شش ماه اول نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرد، گفت: کل تلفات مرغ گوشتی در استان قم به واسطه بیماری نیوکاسل ۱۸۰ هزار قطعه مرغ است.
مهدی رفیعی عنوان کرد: بیماری نیوکاسل بیماری ویروسی حادی است که در انواع طیور از جمله مرغ‌های خانگی، گوشتی و کبوتر بروز می‌کند؛ در چند ماه گذشته مواردی از ابتلای طیور به این بیماری گزارش شده است ولی با پیگیری و اقدامات به عمل آمده در حال حاضر مشکلی در این خصوص وجود ندارد.
وی افزود: مهمترین راه پیشگیری از این بیماری، واکسیناسیون به موقع است که باید در زمان خود انجام شود؛ رعایت اصول امنیت زیستی از دیگر راه‌های پیشگیری از این بیماری است.

مدیرکل دامپزشکی استان قم بیان کرد: درصد تلفات مرغ گوشتی در استان قم در شش ماه اول نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرد که مهمترین عامل این رشد، بیماری نیوکاسل بوده است؛ کل تلفات مرغ گوشتی در استان قم به واسطه بیماری نیوکاسل شامل ۱۸۰ هزار قطعه مرغ بود.
وی با اشاره به برنامه های سازمان دامپزشکی استان قم در این زمینه گفت: یکی از راهکارهای سازمان دامپزشکی برای مقابله به این بیماری، استفاده از واکسن با ترکیبات جدید است که انجام می شود.
رفیعی با ذکر این مطلب که رعایت توصیه‌های دامپزشکان در زمینه واکسیناسیون به موقع مرغ‌ها، از مهمترین عوامل کاهش و از بین رفتن کانون‌های این بیماری بوده است، تصریح کرد: به مرغ‌داران توصیه می‎کنیم که واکسیانسیون این بیماری را در زمان بندی مناسب تحت نظر دامپزشکان انجام دهند.

وی گفت: زمان بندی واکسیناسیون منظم این بیماری بسیار مهم است؛ خوشبختانه مشکلی از نظر موجودی واکسن نیوکاسل در استان قم وجود ندارد و مرغداران می‌توانند به راحتی با رعایت اصول و واکسیناسیون به موقع از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنند.
رفیعی با اشاره به اجرای طرح واکسیناسیون مرغ‌های بومی یادآورشد: طرح دیگر، واکسیناسیون نیوکاسل در طیور بومی است که در ماه جاری اجرایی خواهد شد؛ طبق برنامه زمان بندی شده در نظر داریم که کل طیور بومی استان را به شکل کامل و رایگان واکسینه کنیم.
وی با ذکر این نکته که بیماری نیوکاسل محدود به فصل نیست و ممکن است هر زمانی بروز کند، اظهارکرد: بیشترین مشکلی که امسال در زمینه شیوع نیوکاسل بروز کرد در تیرماه بود ولی با رعایت اصول انجام شده، این بیماری به شکل کامل کنترل شده است.

رفیعی تصریح کرد: واکسن‌هایی چون تب برفکی و آبله تنها در یک مورد استفاده می‌شوند ولی برخی واکسن ها تلفیقی است که بسته به نوع واکسن برای طیور استفاده می‌شوند.
وی با اشاره به کشتارگاه های فعال در استان قم گفت: مجموعه دامپزشکی استان دارای ۱۰۰ نفر نیروی دولتی است که در ستاد و اداره شهرستان و سه بخش کهک، جعفریه و خلجستان فعالیت دارند؛ در بخش خصوصی نیز بالغ بر ۴۵۰ نفر در سایر رده‌های عملیاتی، درمانی، دارو و واکسیناسیون فعالیت دارند؛ واکسیناسیون نیز به شکل خصوصی و به شکل خرید خدمت انجام می‌شود.
وی بیان کرد: در حال حاضر یک کشتارگاه فعال در زمینه مرغ و دو کشتارگاه فعال در زمینه دام در استان فعال هستند؛ یک کشتارگاه به نام جاهد نیز در کیلومتر ۸ جاده جعفریه در آینده راه اندازی می‌شود.
مدیرکل دامپزشکی استان قم یادآورشد: در هر دو نوع کشتارگاه نیروهای ناظر دامپزشکی از ابتدا تا انتهای فرایند کشتار حضور کامل دارند؛ همچنین باید به این پروسه، حضور و نظارت نیروهای فنی وبهداشتی و ناظر ذبح شرعی را نیز اضافه کرد.

وی با اشاره به تحریم‌ها و نقش آن در وضعیت تولید، عرصه و موجودی واکسن در استان قم افزود: پس از تحریم‌ها، ارز ۴۲۰۰ تومانی به دارو، واکسن و ریز مغزی‌ها اختصاص یافت؛ تمامی داروهای مورد نیاز داروخانه‌ها تامین شده است و خوشبختانه واکسن مورد نیاز برای دامداران و مرغداران نیز تامین شده است.
رفیعی اظهارکرد: در زمینه دامی ۹۵ درصد داروهای دامی در کشور تولید می‌شود و بخش کمی وارداتی است و خوشبختانه مشکلی از این حیث کشور را تهدید نمی‌کند.